Ogłoszenia duszpasterskie - 27 października 2019 - Uroczystość Poświęcenia Kościoła Własnego

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Kto się uniża, będzie wywyższony, mówi Jezus. To trudne słowa, bo niekiedy łatwo przychodzi nam się uniżyć, lecz owo uniżenie wcale nie prowadzi do wywyższenia. Czasem można zakładać przed Bogiem maskę nędzarza, ale trudno pokazać Mu swoją prawdziwą twarz i być pokornym. Uniżenie, do którego wzywa nas Jezus, ma swoje źródło w dziecięctwie Bożym. To postawa stanięcia w prawdzie, która przywraca nam ludzką godność i ostatecznie nas wywyższa. Najpierw trzeba zobaczyć swoją wielkość daną przez Boga, a dopiero potem małość. Prawdy o nas uczy nas Eucharystia. Ona nas przemienia i pokazuje, że bez niej jesteśmy bezradni.

 

Podziękowania

Zwyczajem parafii dzisiaj przedstawiamy trzy osoby z naszej Wspólnoty, które wypełniają statut parafii, kochając Pana Boga i bliźniego oraz niosą w sobie ideał życia dla innych.

 1. Panią Marii Mach i Małgorzacie Teledze, które prowadzą Aptekę Ducha Świętego i od 27 lat utrzymują darowizny (ok. 80 tys. zł rocznie) dla chorych i biednych w postaci leków za złotówkę.
 2. Pani Wiolecie Molendzie wraz z grupą pomocników z Parafii i ze Szkoły Nr 17 oraz pani Oldze Wojciechowskiej wraz z grupą pomocników ze szkoły katolickiej - za Parafialny Caritas.
 3. Pani Teresie Kułak, parafialnej księgowej, która od ponad 20 lat obsługuje parafialne podatki, faktury, media, wypłaty, ZUS-y.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Dziaiaj
  • Czytania Mszalne i homilie poświęcone świątyniom. Jednocześnie dziękczynienie Panu Bogu i ludziom za wybudowania kościoła, uczestnictwo w Mszach świętych, przyjmowane sakramenty, za adoracje Najświętszego Sakramentu.
  • Kończą się XXVII Koszalińskie Dni Kultury Chrześcijańskiej Mszą świętą o godz. 18.00.
 • Wspomnienia liturgiczne
  • Poniedziałek (28 października) - Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Imieniny biskupa emeryta Tadeusza Werno.
  • Wtorek (29 paździenika) - godz. 17.50 - kolejny miesiąc nowenny przez Wstawiennictwo św. Urszuli Ledóchowskiej. Po Mszy świętej ucałowanie Relikwii.
  • Czwartek (30 października) - kończą się nabożeństwa Różańcowe.
  • Piątek (1 listopada) - Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w kościele w porządku niedzielnym. Na cmentarzu Msza święta o godz. 13.00. Pamiętamy o kwaterze parafialnej i kapłanach tam pochowanych. Pierwszy piątek miesiąca, adoracja całodobowa. Uroczystość znosi obowiązek postu.
  • Sobota (2 listopada) - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze w porządku dnia powszedniego. Wypominki zawsze o godz. 17.15.
 • Przyszła niedziela - proboszczowska zbiórka na utrzymanie kościoła.

 

Odeszli do wieczności

W ostatnim czasie do wieczności odeszli:

Michał Kaczmarski (l. 84), Ryszard Milkowski (l. 76), Teresa Maziarz (l. 69), Violetta Bratkowska (l. 66), Olga Szczerba-Walosik (l. 96), Beata Kalkowska (l. 51), Fryderyk Krówka (l. 95), Jakub Stadejek (l. 28), Jan Uha (l. 90), Irena Lis (l. 80), Olga Difort (l. 80), Antoni Kryński (l. 83), Tadeusz Surdyk (l. 88), Natalia Darnielewicz - noworodek, Zbigniew Dudzicki (l. 60), Jan Lambarski (l. 82), Józef Ratajewski (l. 79), Edward Świercz (l. 74), Urszula Stebelska (l. 86), Mikołaj Soroka (l. 85), Eugeniusz Sendlewski (l. 73), Anastazja Zaczyńska (l. 88), Krystyna Owsiana (l. 67), Marzena Kosakowska (l. 43).
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 

Na nowy tydzień życzymy łaski zdrowia - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: Małgorzata Konarska, Oremus, październik 2007.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

ŚWIĘCI SĄ NAJLEPSZYM KOMENTARZEM DO EWANGELII

Każdego dnia Kościół ukazuje nam jednego lub więcej świętych i błogosławionych, byśmy się do nich zwracali i ich naśladowali ... Drodzy bracia i siostry, tak więc dzień po dniu Kościół stwarza nam możliwość przebywania naszej drogi w towarzystwie świętych. Hans Urs von Balthasar pisał, że święci stanowią najważniejszy komentarz do Ewangelii, jej aktualizację w życiu codziennym, a więc ukazują nam realną drogę dostępu do Jezusa. Francuski pisarz Jean Guitton określał ich jako "barwy widma optycznego w odniesieniu do światła", ponieważ każdy z właściwą sobie specyfiką i cechami odbija światło świętości Boga. Jakże ważne i owocne jest zatem pogłębianie znajomości świętych i nabożeństwa, a także codziennego rozważania Słowa Bożego oraz synowska miłość do Matki Bożej!

...Każdy dzień roku stwarza nam okazję do bliższego poznania naszych niebieskich patronów. Ich ludzkie i duchowe doświadczenie dowodzi, że świętość nie jest luksusem, nie jest przywilejem nielicznych, nie jest nieosiągalnym celem dla zwykłego człowieka. W rzeczywistości jest ona wspólnym przeznaczeniem wszystkich ludzi, powołanych do tego, by byli dziećmi Bożymi; jest powszechnym powołaniem wszystkich ochrzczonych. Świętość jest ofiarowana wszystkim. Oczywiście, nie wszyscy święci są jednakowi: są bowiem, jak powiedziałem, spektrum Bożego światła. I niekoniecznie wielkim świętym jest ten, kto ma nadzwyczajne charyzmaty. Istnieje bowiem bardzo wielu świętych, których imiona znane są tylko Bogu, ponieważ na ziemi ich życie było na pozór całkiem zwyczajne. I właśnie tacy "zwykli" święci są świętymi, jakich na ogół pragnie Bóg. Ich przykład świadczy o tym, że tylko poprzez kontakt z Panem napełniamy się Jego pokojem i Jego radością i potrafimy promieniować wszędzie pogodą ducha, nadzieją i optymizmem. Mając na uwadze właśnie rozmaitość ich charyzmatów, wielki pisarz francuski Bernanos, którego zawsze fascynowała idea świętości - w swoich powieściach wspomina o wielu świętych - zauważa, że "każde życie świętego jest niczym nowy rozkwit wiosny". Oby to dokonało się również w nas! Dlatego pozwólmy, by nas zafascynował nadprzyrodzony urok świętości! Niech nam wyjedna tę łaskę Maryja, Królowa wszystkich świętych, Matka i Ucieczka grzeszników!

BENEDYKT XVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka