Ogłoszenia duszpasterskie - 22 września 2019 - XXV Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie - 22 września 2019 - XXV Niedziela Zwykła

Nasza wiara, aby była autentyczna, musi sięgać konkretów codziennego życia. Dzisiaj Pan Bóg pyta nas o nasze odniesienie do ludzi i o dysponowanie dobrami materialnymi. Oszustwo, wyzysk, chciwość nie pozostaną bez konsekwencji. I do nas skierowane są słowa: Zdaj sprawę z twego zarządu. Póki mamy czas, możemy sobie zjednywać bliźnich. Tylko okazując miłosierdzie ludziom, możemy liczyć, że i Bóg nam je okaże.

 

PODZIĘKOWANIA BISKUPA DIECEZJALNEGO EDWARDA DAJCZAKA ZA UCZESTNICTWO W SPOTKANIU MŁODYCH ORAZ DIECEZJALNEJ PIELGRZYMCE Do SKRZATUSZA

Uwielbiając dobrego Boga w duchowych owocach naszej Diecezjalnej Pielgrzymki do Skrzatusza, dziękuję wszystkim pielgrzymom - młodzieży i dorosłym. Sobotnie i niedzielne spotkania, które zgromadziły wiele tysięcy uczestników, były możliwe dzięki zaangażowaniu bardzo wielu kapłanów, osób konsekrowanych, katechetów i świeckich, towarzyszących wiernym. Bardzo Wam dziękuję za tę posługę. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w piękno liturgii i organizację uroczystości. Serdecznie dziękuję tym, którzy przeprowadzili proces przygotowania nadania tytułu i godności bazyliki mniejszej naszemu skrzatuskiemu sanktuarium. Bóg zapłać!

Wszystkim diecezjanom, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniach skrzatuskich, a szczególnie chorym, dziękuję za modlitwy i ofiarę ich cierpienia.

W Skrzatuszu wciąż realizujemy projekty materialne, które mają pomóc w organizacji pielgrzymek i naszych diecezjalnych spotkań. Serdecznie dziękuję za ofiary złożone na tacę w niedzielę 8 września 2019 roku oraz za ofiary złożone podczas Diecezjalnej Pielgrzymki.

Kochani Diecezjanie, nasze skrzatuskie sanktuarium żyje od 444 lat, a dziś to właśnie My piszemy jego historię! Za to Wam bardzo dziękuję!

W Twoją matczyną opiekę, Maryjo, oddajemy siebie i wszystkie sprawy naszej diecezji.

Z serca wszystkim błogosławię,

+ Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Dzisiaj
  • Dziękujemy Panu Bogu za łaskę Bazyliki Mniejszej w Skrzatuszu. W ubiegłą niedzielę, w odpust diecezjalny, papież Franciszek podniósł do godności Bazyliki kościół w Skrzatuszu, dotychczasowe sanktuarium. Warto zapoznać się z całym bogatym programem Domu Rekolekcyjnego w Skrzatuszu. Strona internetowa parafii będzie podawała propozycje rekolekcyjne na rok 2019 i 2020 (Link do Informatora rekolekcyjnego). Tel. 505 296 552 lub 698 446 375. E-mail: dompielgrzyma@skratusz-sanktuarium
 • Wspomnienia liturgiczne
  • Poniedziałek (23 września) - Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera.
  • Czwartek (26 września) - Wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana. | Wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy. | Wspomnienie św. Pawła VI, papieża.
  • Piątek (27 września) - Wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera.
  • Sobota (28 września) - Wspomnienie św. Wacława, męczennika.
 • Sakrament Bierzmowania
  • W sobotę 28 września, młodzież z klas VIII przyjdzie na spotkanie z ks. Piotrem Kozłowskim na godz. 10.00 (sala Św. Józefa).
  • Również w sobotę 28 września klasy I szkół średnich przyjdą na godz. 11.00.
 • Pierwsza Komunia Święta w 2020 roku jest przewidziana w następującym czasie:
  • Pierwsza niedziela maja - Szkoła Katolicka.
  • Druga niedziela maja - Szkoła Nr 17.
  • Trzecia niedziela maja - Szkoła Nr 18 (dzieci z naszej parafii).
  • Czwarta niedziela maja - Szkoła Nr 21 (dzieci z naszej parafii).
  • Zawsze o godz. 10.30.
  • Zapisy odbywają się w biurze parafii codziennie (oprócz sobót i niedziel) - od godz. 8.00 do 15.00, dodatkowo w poniedziałki i w piątki od 19.00 do 20.00.
  • Zapisy potrwają do 4 pażdziernika.
 • Lektorzy mają swoje spotkanie z ks. Piotrem Wożniakiem w czwartek o godz. 15.30.
 • Nowenna za wstawiennictwem św. Urszuli Ledóchowskiej. Pierwszy dzień dziewięciomiesięcznej nowenny w niedzielę 29 września o godz. 17.50. Po Mszy świętej ucałowanie relikwii. Nowenna zaczyna się 29 września i kolejno każdego 29 dnia miesiąca i będzie trwała do maja. Dzień 29 maja jest dniem szczególnym, tego dnia św. Urszula odeszła do nieba i tego dnia zakończymy nowennę.
 • Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na Krąg Biblijny pod przewodnictwem ks. Henryka Romanika na temat "Maria w Piśmie Świętym" - 24 września, plebania katedralna, godz. 17.00 oraz 26 września o godz. 17.00.
 • Księgarnia Między Kartkami, przy ul. Zwycięstwa 92 - spotkanie przy kawie, temat "Wrzesień w poezji po|skiej".
 • 29 września o godz. 19.00 w katedrze Msza święta inaugurująca XXVII Koszalińskie Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz "Adoratorium Osieckie" - koncert religijny do słów ks. H. Romanika i muzyki Rafała Kowalewskiego w wykonaniu zespołu wokalnego Vesper.
 • Tomik poezji "Miłość ponad wszystko"", poświęcony św. Matce Teresie z Kalkuty, ma do zaoferowania autorka Stanisława Szrejder. Książka jest do nabycia w kiosku pod chórem. Autorka zebranymi pieniędzmi pragnie wspomóc dzieło budowy kościoła na osiedlu Unii Europejskiej.
 • Biuro Radia Maryja informuje, że jeszcze są wolne miejsca na pielgrzymkę do Lichenia - Świnic Warckich - Brdowa, w dniach 27-29 września.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy łaski zdrowia - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: ks. Jarosław Januszewski, Oremus - wrzesień 2007.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

ŚW. WACŁAW WZOREM ŚWIĘTOŚCI DLA KIERUJĄCYCH LOSAMI WSPÓLNOT I NARODÓW

Księża kardynałowie, czcigodni bracia w biskupstwie i kapłaństwie, drodzy bracia i siostry, drodzy młodzi!

Z wielką radością spotykam się z wami dziś rano, gdy dobiega końca moja podróż apostolska do umiłowanej Republiki Czeskiej. Wszystkich serdecznie witam, a w sposób szczególny kardynała arcybiskupa, i jestem mu wdzięczny za słowa, które w waszym imieniu skierował do mnie na początku Eucharystii. Moim pozdrowieniem obejmuję pozostałych kardynałów, biskupów, kapłanów i osoby konsekrowane, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń świeckich, a szczególnie młodzież. Z szacunkiem witam pana prezydenta Republiki, któremu składam serdeczne życzenia z okazji imienin; takie same życzenia pragnę złożyć również wszystkim, którzy noszą imię Wacław, oraz całemu narodowi czeskiemu w dniu jego święta narodowego.

Dziś rano gromadzi nas wokół ołtarza chwalebne wspomnienie św. Wacława, męczennika, którego relikwiom oddałem cześć przed Mszą świętą w bazylice pod jego wezwaniem. On przelał krew na waszej ziemi, a jego orzeł, który wybraliście na symbol dzisiejszej wizyty - o czym przypomniał przed chwilą kardynał arcybiskup - widnieje w historycznym godle szlachetnego narodu czeskiego. Ten wielki święty, którego zwykliście nazywać "wiecznym" księciem Czechów, zachęca nas, byśmy zawsze i wiernie naśladowali Chrystusa, zachęca nas, byśmy byli święci. On sam jest wzorem świętości dla wszystkich, szczególnie dla tych, którzy kierują losami wspólnot i narodów. Pytamy jednak: czy w naszych czasach świętość jest jeszcze ważna? Czy raczej jest tematem mało atrakcyjnym i niezbyt istotnym? Czyż nie bardziej cenione są dziś sukces i sława u ludzi? Jak długo trwa jednak i ile jest wart sukces doczesny?

W minionym stuleciu - wasza ziemia była tego świadkiem - doszło do upadku wielu mocarzy, którzy jak się wydawało, wznieśli się na wyżyny niemal niedosiężne. Nagle zostali pozbawieni władzy. Wydaje się, że ten kto odrzucił i nadal odrzuca Boga, a w konsekwencji nie szanuje człowieka, ma łatwe życie i sukcesy materialne. Lecz wystarczy zajrzeć pod zewnętrzną warstwę, by dostrzec, że te osoby są smutne i niespełnione. Jedynie ten, kto zachowuje w sercu świętą "bojaźń Bożą", pokłada ufność także w człowieku i swe życie poświęca budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego. Dziś potrzeba osób "wierzących" i "wiarygodnych", gotowych szerzyć w każdym środowisku społecznym owe chrześcijańskie zasady i ideały, które inspirują ich działania. Na tym polega świętość, będąca powszechnym powołaniem wszystkich ochrzczonych, która skłania do wypełniania obowiązków wiernie i z odwagą, mając na względzie nie własny egoistyczny interes, ale wspólne dobro, i w każdym momencie starając się rozpoznać wolę Bożą.

Odnośnie do tego słyszeliśmy w Ewangelii bardzo jasne słowa: "Cóż bowiem za korzyść - mówi Jezus - odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?" (Mt 16, 26). W ten sposób skłania nas do uznania, że prawdziwej wartości ludzkiego życia nie mierzy się jedynie miarą dóbr doczesnych i ulotnych korzyści, gdyż to nie rzeczy materialne zaspokajają głębokie pragnienie sensu i szczęścia, które jest w sercu każdego człowieka. Dlatego Jezus nie waha się proponować swym uczniom "wąskiej" drogi świętości: "Kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je" (w. 25). I zdecydowanie powtarza nam dzisiejszego poranka: "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje" (w. 24). Z pewnością są to słowa twarde, trudne do zaakceptowania i zastosowania w praktyce, lecz świadectwo świętych kobiet i mężczyzn daje pewność, że jest to możliwe dla każdego, jeśli zaufa i zawierzy się Chrystusowi. Ich przykład zachęca tych, którzy mówią, że są chrześcijanami, by byli wiarygodni, to znaczy postępowali zgodnie z wyznawanymi zasadami i wiarą. Nie wystarcza bowiem sprawiać wrażenia dobrych i uczciwych; należy takimi być naprawdę. A dobry i uczciwy jest ten, kto swoim "ja" nie przesłania Bożego światła, nie stawia siebie na pierwszym miejscu, lecz pozwala, by był widoczny Bóg.

Taka jest lekcja życia św. Wacława, który miał odwagę przedłożyć Królestwo niebieskie nad urok władzy doczesnej. Nigdy nie odrywał wzroku od Jezusa Chrystusa, który za nas cierpiał, dając nam przykład, abyśmy szli za Nim Jego śladami, jak pisze św. Piotr w drugim czytaniu, którego przed chwilą wysłuchaliśmy. Jako posłuszny uczeń Pana, młody władca Wacław dochował wierności nauczaniu ewangelicznemu, które mu przekazała babcia, św. Ludmiła męczennica. Postępując zgodnie z nim, jeszcze zanim zaangażował się w budowanie pokojowych stosunków w kraju i z państwami ościennymi, szerzył wiarę chrześcijańską, sprowadzając kapłanów i budując kościoły. W pierwszej relacji, napisanej w języku starocerkiewnosłowiańskim czytamy, że "wspierał księży i przyczynił się do upiększenia wielu kościołów" oraz że "wspomagał biednych, przyodziewał nagich, karmił głodnych, przyjmował pielgrzymów, dokładnie tak jak nakazuje Ewangelia. Nie dopuszczał, żeby wdowom działa się niesprawiedliwość, kochał wszystkich ludzi, czy byli biedni, czy bogaci". Od Pana nauczył się być "miłosiernym i litościwym" (Psalm responsoryjny), a kierując się duchem Ewangelii, zdobył się nawet na to, by przebaczyć bratu, który odebrał mu życie. Dlatego też słusznie wzywacie go jako "dziedzica" waszego kraju i w dobrze wam znanej pieśni prosicie, aby nie pozwolił mu zginąć.

Wacław umarł za Chrystusa śmiercią męczeńską. Warto zauważyć, że jego brat Bolesław, który go zamordował, zdołał zagarnąć tron w Pradze, lecz korona, którą później wkładali na głowę jego następcy, nie została nazwana jego imieniem. Nazwana jest natomiast imieniem Wacława, na świadectwo, że "tron króla, który sądzi ubogich w prawdzie, pozostanie niezachwiany na zawsze" (por. dzisiejsze oficjum czytań). Ten fakt uznaje się za cudowne zrządzenie Boga, który nie opuszcza swoich wiernych: "Niewinny zwyciężony pokonał okrutnego zwycięzcę, podobnie jak Chrystus na krzyżu" (por. Legenda o św. Wacławie), a krew męczennika nie wzywała do nienawiści czy zemsty, ale do przebaczenia i pokoju.

Drodzy bracia i siostry, razem dziękujmy Panu w tej Eucharystii za to, że dał waszej ojczyźnie oraz Kościołowi tego świętego władcę. Módlmy się jednocześnie, abyśmy jak on, także i my szybkim krokiem dążyli do świętości. Jest to z pewnością trudne, gdyż przed wiarą zawsze stawać będą liczne wyzwania, ale gdy damy się zdobyć Bogu, który jest Prawdą, krok staje się zdecydowany, ponieważ doświadczamy siły Jego miłości. Obyśmy otrzymali tę łaskę za wstawiennictwem św. Wacława i innych świętych patronów czeskich ziem. Niech nas zawsze strzeże i nam towarzyszy Maryja, Królowa Pokoju i Matka Miłości. Amen!

BENEDYKT XVI
Msza święta w liturgiczne wspomnienie św. Wacława. 28 września 2009 - Stary Bolesławiec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.




Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka