Ogłoszenia duszpasterskie - 11 sierpnia 2019 - XIX Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Chrześcijaństwo jest dla nas wielką szansą, ale także niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. To ewangeliczny program na życie, którego cel wyznaczył Bóg, a środki do niego prowadzące dobieramy dzięki wolności i rozumowi oświecanemu przez Ducha Świętego. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie, mówi Chrystus do uczniów. Dar życia, otrzymane talenty, a przede wszystkim ofiara Odkupiciela są dla nas wezwaniem do służby. One podnoszą nasze człowieczeństwo i potwierdzają naszą godność dzieci Bożych.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Przypomnienia
  • Przypominamy o Mszy świętej o godz. 19.30 (zamiast tej o godz. 15.00).
  • Nieszpory o godz. 17.30.
  • Spowiedź. W niedzielę podczas każdej Mszy świętej. W dni powszednie: rano od 7.00 do 8.00, w południe 15 minut przed godz. 12.00 i wieczorem od 17.30 do 18.00.
  • W modlitwach pamiętamy o naszych pieszych pielgrzymach zdążających na Jasną Górę.
 • Poniedziałek (12 sierpnia) - Wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy.
 • Wtorek (13 sierpnia) - Wspomnienie świętych męczenników Poncjana, papieża, i Hipolita, prezbitera.
  • Drugi wtorek miesiąca. Po Mszy świętej wieczornej, nabożeństwo do św. Jana Pawła II i ucałowanie relikwii.
  • Rycerze Zakonu Jana Pawła II zapraszają zainteresowanych mężczyzn na spotkanie Chorągwi.
  • 13 dzień miesiąca - nabożeństwo Fatimskie o godz. 20.00 z procesją ze świecami.
 • Środa (14 sierpnia) - Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, patrona diecezji.
 • Czwartek (15 sierpnia) - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
  • Msze święte jak w niedzielę.
  • Jak co roku, sprzed naszego kościoła o godz. 9.00 wyruszy pielgrzymka na Chełmską Górę. Zapraszamy całe rodziny -jest to diecezjalna Pielgrzymka Rodzin.
  • 15 Sierpnia to także święto państwowe, Wojska Po|skiego, ustanowione na cześć wygranej bitwy z 1920 roku (Cud nad Wisłą).
 • Piątek (16 sierpnia) - Wspomnienie św. Stefana Węgierskiego.
 • Sobota (17 sierpnia) - Wspomnienie św. Jacka, prezbitera.

 

Ogłoszenia różne

 • 16-25 sierpnia - Pielgrzymka piesza do Myśliborza. Wszystkie informacje i zapisy u ks. Grzegorza Szymanowskiego.
 • Dom Pomocy Społecznej w Mielnie zatrudni opiekuna. Płace wysokie, trzynasta pensja, pakiet socjalny. Tel. 94 318 92 79.
 • Parafia zatrudni na pół etatu katechetkę do przedszkoli. Zgłoszenia do biura parafii.
 • W drugą niedzielę września tradycyjnie będziemy przezywali Festyn poświęcony Rodzinie. Prośba o fanty, które prosimy składać w biurze parafii.

 

Podziękowania

 • Wiernym, którzy codziennie w dni powszednie przed Mszą świętą wieczorną odmawiają Różaniec.
 • Wiernym, którzy pamiętają o kaplicy Chrystusa Króla i potrafią znaleźć czas na chociażby kilkunastominutowe adorowanie.
 • Ofiarodawcom, składającym comiesięczną ofiarę na Fundację Parafialną.
 • Ofiarodawcom 1 procenta, 31 lipca Urzędy Skarbowe przekazały nasz plon - 40 tys. zł. Jest to 11 tys. zł mniej niż w roku ubiegłym, ale jakże pomocna była ta ofiara. Zapłaciliśmy nią najbardziej pilne faktury.
 • Ofiarodawcom na zapowiedziane malowanie kościoła.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy łaski zdrowia - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: Michał Piotr Gniadek, Oremus - sierpień 2007.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

Św. JACEK ODROWĄŻ - ŚWIATŁO ZE ŚLĄSKA NA POMORZU

We wtorek 16 października 2007 roku biskup Ignacy Jeż zjadł śniadanie w rzymskiej restauracji, po czym wrócił do hotelowego pokoju. Nagle poczuł się źle. Wezwano karetkę, zmarł w drodze do szpitala. Do Rzymu przyjechał na obchody 750 rocznicy śmierci św. Jacka Odrowąża, znanego na świecie jako św. Hiacynt, pierwszego polskiego dominikanina, jedynego Polaka wśród postaci świętych umieszczonych na kolumnadzie Berniniego okalającej plac św. Piotra. Dzień wcześniej koncelebrował Mszę w bazylice św. Sabiny na Awentynie, gdzie w 1220 roku św. Jacek przyjął habit z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela dominikanów.

Pochodzący ze Śląska biskup, "przyszywany Ślązak" jak sam się określał, znał dobrze urodzonego w Kamieniu Śląskim na Ziemi Opolskiej św. Jacka. Przez czternaście lat (1946–1960) był katechetą i dyrektorem Gimnazjum Katolickiego w Katowicach, któremu patronował św. Jacek, przekształconego później w Niższe Seminarium Duchowne im. Św. Jacka. Przede wszystkim jednak znał świętego z żywego na Śląsku kultu. W 1993 roku papież Jan Paweł II przyznał metropolii górnośląskiej, obejmującej archidiecezję katowicką oraz diecezję opolską i gliwicką, patronat św. Jacka. Jeden z tytułów św. Jacka, jakimi obdarzyli go potomni brzmi "Lux ex Silesia" - Światło ze Śląska. Podobnym "światłem ze Śląska" stał się zresztą sam biskup Ignacy Jeż dla powstałej w 1972 roku diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ze swym "płonącym" imieniem (łac. ignis oznacza ogień) i biskupim zawołaniem "Veni ignem mittere" (Przyszedłem ogień rzucić na ziemię).

Św. Jacka łączą jednak z Pomorzem i Koszalinem znacznie głębsze relacje, sięgające bardziej odległych czasów. Jednym z pierwszych klasztorów dominikańskich założonych w 1228 roku przez polską prowincję dominikanów był Kamień - siedziba biskupstwa kamieńskiego oraz księstwa biskupiego, do którego należały Kołobrzeg i Koszalin. Miasta otrzymały prawa miejskie właśnie z rąk biskupa kamieńskiego Hermana von Gleichen: Kołobrzeg w 1255, a Koszalin w 1266 roku. Zaledwie 6 lat przed założeniem klasztoru w Kamieniu, pierwszy polski dominikanin założył pierwszy polski klasztor dominikanów w Krakowie (1222). Ta szybkość w rozprzestrzenianiu się "Psów pańskich", jak nazywano dominikanów (łacińskie Domnini canes), zdumiewa jeszcze dzisiaj.

Biskup kamieński nie był jedynie duchownym stojącym na czele biskupstwa, ale również władcą świeckim, który władał odrębnym terytorium w Księstwie pomorskim, dość niezależnym od Księstwa. Co ciekawe, sam Kamień nie był częścią tego terytorium i znajdował się w pewnej odległości od zwartego i jednolitego od czasów Hermana von Gleichen władztwa biskupów kamieńskich, obejmującego ziemię kołobrzeską, koszalińską, od roku 1339 bobolicką, a od 1348 również pas między Sianowem a Polanowem wraz z tymi miastami. Dość szybko, bo już od XIII wieku, biskupi zaczęli rezydować nie w Kamieniu, ale w miastach swego terytorium, zwłaszcza w Koszalinie, a później w Karlinie. Sensacją archeologiczną roku 2012 było odkrycie w centrum Kamienia pozostałości po wiku, czyli słowiańskiej osadzie nieobronnej na podgrodziu. Odkryto także ślady późniejszego kościoła dominikanów i cmentarzysko.

Szybkie rozprzestrzenianie się dominikanów i ich obecność na Pomorzu, nie tylko w Kamieniu, ale także w Gdańsku (1225), Elblągu (1236), Toruniu (1264), Słupsku (1283), było również elementem szerszego procesu dziejowego, trwającego 400 lat (1100-1500), nazywanego dziś przez historyków wojnami lub krucjatami północnymi. Wiązał się on z chrystianizacją narodów i plemion zamieszkujących krainy wokół Morza Bałtyckiego, obejmującego terytoria dzisiejszej Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i częściowo Polski oraz Rosji. Na życzenie papieża Grzegorza IX (znał oraz kanonizowal Dominika Guzmana, założyciela dominikanów), ponaglającego w bullach z lat 1232-1236 polskich dominikanów, włączyli się oni w dzieło chrystianizacji Prus oraz innych narodów żyjących wokół Morza Bałtyckiego.

"Ten syn śląskiej ziemi porwany duchem misyjnym św. Dominika, gorliwie głosił Ewangelię od Gdańska po Kijów. Wraz z całym Kościołem w Polsce dziękuję Bogu za jego życie i apostolstwo" - napisał papież Benedykt XVI. Prof. Feliks Koneczny, autor słynnej książki "Święci w dziejach narodu polskiego" określa św. Jacka: "Bolesław Krzywousty w zakonnym habicie". "Nie miał zwyczaju przebywać w jakimś kraju długo ... Nagłość i nadzwyczajna szybkość w przenoszeniu się z jednego końca Polski na drugi przypomina owego wielkiego wojownika z 47 bitew; doprawdy pod tym względem był św. Jacek jakby nowym Bolesławem Krzywoustym w zakonnym habicie!"

Tadeusz Rogowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka