Ogłoszenia duszpasterskie - 23 czerwca 2019 - XII Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Pytając: "A wy za kogo Mnie uważacie?", Jezus nie oczekuje dziś od nas formułek, ale refleksji, na ile rzeczywiście On jest dla nas ważny. Czy moja więź z Nim jest na tyle mocna, że potrafię nad Nim zapłakać jak nad własnym dzieckiem, zatęsknić za Nim całym sobą? Czy ze względu na Niego potrafię pozbyć się uprzedzeń wobec drugiego człowieka, wierząc, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami? Eucharystia, którą rozpoczynamy, daje nam kolejną szansę przejścia od teorii do doświadczenia, do wiary, do gotowości zaparcia się siebie.

 

Podziękowania

 • Za uroczystość Bożego Ciała. W dobie wielkiego kryzysu wiary, kilka tysięcy wiernych zgromadziło się na procesji Bożego Ciała. Chociaż początkowo padał deszcz i zdążyliśmy wszyscy zmoknąć, mało kto zrezygnował z procesji. Dziękujemy dzieciom sypiącym kwiatki, panom za noszenie chorągwi, ministrantom, chórowi, panom kościelnym, panom Gajkom (ojcu i synowi), panu Darkowi - stolarzowi, pani Ewie - kwiaciarce, pani Wandzie, wspólnotom modlitewnym. Dziękujemy wszystkim, którzy budowali i przyozdabiali ołtarze, tym którzy zbierali i przynosili kwiatki do sypania, katechetom, panu Pawłowi - kantorowi.
 • Podziękowanie uczniom Szkół Podstawowych, ostatnich klas Gimnazjalnych, szkół branżowych i średnich. Uczniom, nauczycielom życzymy wakacyjnego zdrowego odpoczynku.

 

Kalendarz litugiczny i duszpasterski

 • Dzisiaj
  • Prośba Biskupów Polskich, aby po każdej Mszy świętej były odśpiewane suplikacje "Święty Boże...". Będzie to modlitwa wynagradzająca - ekspiacja za świętokradztwo i profanacje jakie miały miejsce w naszym kraju.
  • Przed nami jeszcze pozostałe dni Oktawy Bożego Ciała i procesja dookoła kościoła zawsze o godz. 17.30.
 • Poniedziałek (24 czerwca) - Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
 • Wtorek (25 czerwca) - wspomnienie bł. Doroty z Mątowów, która w XIV w. pielgrzymowała do sanktuarium na Górze Chełmskej.
 • Środa (26 czerwca) - wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera.
 • Czwartek (27 czerwca) - Zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Na Mszy świętej o godz. 18.00, błogosławienie wianków.
 • Piątek (28 czerwca) - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Msze święte jak w dzień powszedni.
  • Z racji uroczystości nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych.
  • Podczas pierwszych Misji świętych w parafii, cała parafia została obdarzona obrazami Najświetszego Serca Jezusa z aktem wynagradzającym. Trzeba odszukać ten obraz i w domu odmówić rodzinnie akt wynagradzający (książeczka do nabożeństwa).
  • Odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu wynagrodzenia.
  • Światowy Dzień Modlitwo Uświęcenie Kapłanów.
  • W tym dniu podczas Mszy świętej wieczornej (początek godz. 18.00) główna intencja przebłagalna za grzechy pijaństwa, po której odbędzie się w salce ministrantów spotkanie członków Apostolstwa Trzeżwościowego i uczestników pielgrzymki.
 • Sobota (29 czerwca) - Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
  • Imieniny obchodzi biskup Paweł Cieślik. Najpiękniejsze kwiaty, które mu składamy, to nasza modlitwa.
 • Niedziela (30 czerwca)
  • Siostry Gwiazdy Porannej po Mszach świętych będą częstowały swoimi wyrobami, artykułami spożywczymi. Polecamy.

 

Odeszli do wieczności

W ostatnim czasie do wieczności odeszli:

Marian Chylewski (l. 88), Krystyna Macek (l. 85), Anna Biankowska (l. 84), Feliks Chomicz (l. 89), Jerzy Popka (l. 84), Ryszard Pasternak (l. 66), Michał Kreis (l. 61), Franciszek Sterczyński (l. 96), Halina Tolłoczko (l. 69), Jakub Wojciechowski (l. 36), Janina Laskowska (l. 71), Stanisław Myja (l. 56), Roman Kużmicz (l. 66), Czesław Kozłowski (l. 80), Ewa Jaros (l. 52).
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy łaski zdrowia - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

Komentarz do czytań: Mira Majdan, Oremus - czerwiec 2004.

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

BŁOGOSŁAWIONA DOROTA Z MĄTOWÓW

Bł. Dorota urodziła się w Mątowach Wielkich (16 km na zachód od Malborka) w ówczesnych Prusach (Państwo Zakonu Krzyżackiego) w 1347 roku. Jako żona i matka zaznała wielu trudności w niełatwym związku z mężem i stała się świadkiem śmierci ośmiorga swoich dzieci. Będąc zapobiegliwą gospodynią domu, stale dążyła do chrześcijańskiej doskonałości. W tym okresie wiele pielgrzymowała i w roku 1387 znajdowała się na terytorium obecnej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odwiedzając trzykrotnie sanktuarium maryjne na Górze Chełmskiej koło Koszalina. W pismach jej spowiednika i kierownika duchowego, Jana z Kwidzyna, w których opisał doświadczenie duchowe Doroty, znajdujemy liczne szczegóły dotyczące jej wizyt w koszalińskim sanktuarium oraz łask, których doświadczyła w tym miejscu. Po śmierci męża udała się do Kwidzyna, aby korzystać z kierownictwa duchowego wybitnego teologa Jana. Za jego zgodą zamknęła się w celi obok kościoła katedralnego i oddała się modlitwie i pokucie. Zmarła 25 czerwca 1394 roku.

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka