Ogłoszenia duszpasterskie - 13 stycznia 2019 - Święto Chrztu Pańskiego

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Choć zdajemy sobie sprawę, że chrzest Jezusa był zupełnie inny niż nasz, dzisiejsze święto jest okazją, byśmy powrócili także do tajemnicy naszego chrztu, do chwili, gdy również do nas Bóg powiedział: Jesteś moim synem umiłowanym, jesteś moją córką umiłowaną. Zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, zostaliśmy prawdziwie obdarowani życiem Bożym. Czy ono wciąż się w nas rozwija? Czy dialog Boga ze mną jest kontynuowany?

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Dzisiaj
  • Koniec Okresu Narodzenia Pańskiego.
  • Na Mszę świętą o godz. 15.00 przychodzą dzieci z klas trzecich z SP Nr 17. Kolejna inicjacja w przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej.
  • Nieszpory o godz. 17.30.
  • Po Mszy świętej wieczomej opłatek ze wszystkimi liderami wspólnot modlitewnych, zakonu Jana Pawła II, Duszpasterstwa Trzeźwościowego, Biura Radia Maryja, Rodziny Seminaryjnej oraz z pracownikami Poradnictwa Rodzinnego.
  • Dzisiaj zapowiadana kwesta proboszczowska na ogrzewanie kościoła. Ponieważ chcemy przestrzegać zaleceń, które wręcz nakazywały najwyżej dwie zbiórki w miesiącu, zbiórki Caritas parafialnej w trzecią niedzielę nie będzie.
 • Wspomnienia liturgiczne
  • 13 stycznia (niedziela - Święto Chrztu Pańskiego. | Wspomnienie Św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła.
  • 17 stycznia (czwartek) - Wspomnienie św. Antoniego, opata.
  • 19 stycznia (sobota) - Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
  • 20 stycznia (niedziela) - Wspomnienie Św. Fabiana, papieża i męczennika. | Wspomnienie Św. Sebastiana, męczennika.
 • Poniedziałek (14 stycznia) - nabożeństwo do Ducha Świętego po Mszy świętej wieczornej.
 • Środa (16 stycznia) - 16. dnia każdego miesiąca w naszym kościele czuwanie młodych - "Młodzi w Duchu". Wraz z pasterzem diecezji biskupem Edwardem Dajczakiem i młodzieżą z Koszalina i okolic (całej diecezji), spotykamy się razem ze św. Janem Pawłem II na rozważaniu Słowa Bożego, modlitwie, adoracji i uwielbieniu. Początek o godz. 19.30. Wszystkich, którzy czują w sobie młodego ducha, zapraszamy!
 • Czwartek (17 stycznia) - Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
 • Piątek (18 stycznia) - rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
 • Niedziela (20 stycznia) - II Niedziela Zwykła
  • Światowy Dzień Migranta i Uchodżcy.
  • Organizujemy scholę dziecięcą. Poprowadzi ją wieloletni nauczyciel muzyki, pan Andrzej Chabzda. Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 stycznia (niedziela) po Mszy świętej o godz. 12.00. Każde dziecko, które chce swoim śpiewem wielbić Boga jest zaproszone na to spotkanie.
  • Kolejne spotkanie opłatkowe po Mszy świętej wieczornej. Zaproszeni są ministranci dorośli, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, panowie organiści i panowie kościelni.

 

Wizyta duszpasterska (Kolęda)

TERMINARZ WIZYT DUSZPASTERSKICH NA STRONIE PARAFIALNEJ

 

Ogłoszenia rożne

 • Katolicka Szkoła im. św. Jana Pawła II prowadzi zapisy dzieci do klasy pierwszej na rok szkolny 2019/20. Zgłoszenia do sekretariatu szkoły w godzinach 8.00-16.00.
 • Duszpasterstwo związków małżeńskich niesakramentalnych przy katedrze zaprasza na spotkanie w kaplicy na plebanií - 27 stycznia, godz. 16.00.
 • Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie zaprasza młodzież męską szkół ponadgimnazjalnych na rekolekcje, które odbędą się w seminarium w dniach 1-3 lutego 2019. Zgłoszenia kierować do 28 stycznia pod numer tel. 606 647 095.
 • Nowy rok i nowe szanse dla parafii. Dziękujemy raz jeszcze Darczyńcom jednego procenta. Wszystkim, którzy w zeznaniu zakreślili możliwość przedstawienia swoich danych, wysyłamy podziękowania. Na stolikach kończących ławki znajdują się informatory jak wypełnić PIT wpisując Fundację Parafialną i numer KRS. Wzorem lat ubiegłych wychodzimy z pomocą, można swoje zeznanie przynieść do biura parafii a upoważniony przez Parafię pan Mieczysław Szmit uczyni to za Was. Dziękujemy!

 

Komentarz do czytań: O. Cezary Binkiewicz OP, Oremus, styczeń 2004.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy: Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

CHRZEST ZOBOWIĄZUJE NAS DO ŚWIĘTOŚCI

Drodzy Bracia i Siostry!

Obchodzimy dziś święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia. Liturgia zawiera opis chrztu Jezusa w Jordanie w ujęciu św. Łukasza (por. 3, 15-16. 21-22). Ewangelista opowiada, że kiedy Jezus przyjął chrzest razem z wieloma ludźmi, których przyciągnęło nauczanie Poprzednika, a potem się modlił, otworzyło się niebo i w postaci gołębicy zstąpił na Niego Duch Święty. W tym samym momencie odezwał się głos z wysoka: "Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie" (Łk 3, 22).

Wszyscy Ewangeliści wyraźnie - choć w różnej mierze - wspominają o chrzcie Jezusa w Jordanie. Wydarzenie to należało do nauczania apostolskiego, stanowiło bowiem punkt wyjścia dla całego szeregu czynów i słów, o których apostołowie mieli dawać świadectwo (por. Dz 1, 21-22; 10, 37-41). Dla wspólnoty apostolskiej było to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dlatego, że przy tej okazji po raz pierwszy w historii objawiona została w sposób jasny i pełny tajemnica Trójcy, ale również ze względu na to, że od tego wydarzenia rozpoczęła się publiczna działalność Jezusa na drogach Palestyny. Chrzest Jezusa w Jordanie jest antycypacją chrztu krwi na krzyżu, a także symbolem całej działalności sakramentalnej, poprzez którą Odkupiciel będzie zbawiał ludzkość. Tradycja patrystyczna z tego właśnie względu poświęcała wiele uwagi temu świętu, najstarszemu po Wielkanocy. "Chrystus chrztem swoim uświęcił świat cały - śpiewamy w dzisiejszej liturgii - udzielił nam odpuszczenia grzechów i przez wodę i Ducha oczyścił nas wszystkich» (Antyfona przed Pieśnią Zachariasza, Jutrznia).

Istnieje ścisły związek między chrztem Chrystusa i naszym chrztem. Nad Jordanem otwarło się niebo (por. Łk 3, 21), na znak, że Zbawiciel otworzył nam drogę zbawienia, i my możemy ją przebyć właśnie dzięki nowym narodzinom "z wody i z Ducha" (J 3, 5), które dokonują się w chrzcie. Przez chrzest zostajemy włączeni w mistyczne Ciało Chrystusa, którym jest Kościół, wraz z Nim umieramy i zmartwychwstajemy, w Niego się przyoblekamy, jak to wielokrotnie podkreśla Apostoł Paweł (por. 1 Kor 12, 13; Rz 6, 3-5; Ga 3, 27). Chrzest zobowiązuje nas zatem, byśmy "słuchali" Jezusa, czyli wierzyli w Niego i z uległością Go naśladowali, pełniąc Jego wolę. W ten właśnie sposób każdy może dążyć do świętości - celu, który jak przypomniał Sobór Watykański II, stanowi powołanie wszystkich ochrzczonych. Niech Maryja, Matka umiłowanego Syna Bożego, pomaga nam, byśmy zawsze mogli dochować wierności naszemu chrztowi.

BENEDYKT XVI
Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, 7 stycznia 2007

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka