Ogłoszenia duszpasterskie - 16 grudnia 2018 - Trzecia Niedziela Adwentu

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Uporczywe wołanie Jana Chrzciciela, obrazy, którymi się posługuje, i radykalizm jego świadectwa mogą stworzyć wrażenie, że nawrócenie jest czymś trudnym czy wręcz niewykonalnym. Tymczasem gdy ludzie pytają go, na czym konkretnie ma polegać przemiana życia, Jan Chrzciciel udziela prostych odpowiedzi. Jego polecenia są zdroworozsądkowe i nieprzekraczające ludzkich możliwości. Nawrócenie nie jest dokonywaniem rzeczy niemożliwych, lecz odkrywaniem prostoty codziennego życia z Bogiem.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Chrystusa Króla codziennie od godz. 7.00 do 17.00.
 • Spowiedź
  • Od poniedziałku do czwartku - godz. 6.00-7.30 oraz 17.00-18.00.
  • Piątek i sobota - 6.00-20.00.
  • Niedziela (23 grudnia) - 6.00-20.00 podczas każdej Mszy świętej.
  • Wigilia (poniedziałek) - 6.00-12.00.
 • Caritas
  • Dzisiaj Trzecia Niedziela Miesiąca. Caritas parafialna kwestuje po Mszach świętych, zbierając ofiary na potrzeby parafian (lekarstwa, pieluszki dla dzieci, pampersy dla chorych).
  • W czwartek podczas dyżuru pracowników Caritas (od 16.00 do 18.00) będą przekazywane przygotowane paczki osobom, które były zgłoszone jako potrzebujące pomocy.
 • Roraty
  • Zawsze o 6.00.
  • Dla dzieci najmłodszych i pozostałych w czwartek o godz. 18.00.
  • Dla naszej wspólnoty parafialnej Roraty są jednocześnie rekolekcjami w Adwencie.
  • W tym roku liturgicznym Roraty odbędą się 19 razy w ciągu czterech tygodni.
 • Sobota (22 grudnia) - posłuchamy kolęd i pastorałek wykonywanych przez zespół reprezentujący Piłsudczyków koszalińskich.

 

Ogłoszenia różne

 • Przy bocznym wejściu do kościoła stanęła kapliczka Maryjna, dzieło prof. Zygmunta Wujka. Poświęcenie dzisiaj, po Mszy świętej o godz. 10.30. Jest ona dedykowana wszystkim chorym naszej parafii. Przygotowywany jest odpowiedni napis na kolumnie kapliczki.
 • Katolicka Szkoła im. Jana Pawła II rozpoczyna zapisywanie dzieci do klasy pierwszej - na rok szkolny 2019/2020. Zgłoszenie do sekretariatu szkoły, godz. 8.00-16.00.
 • Budynek Nowej Ewangelizacji od 1 stycznia 2019 będzie dysponował wolną przestrzenią góry budynku. Zainteresowani wynajmem, mogą zgłaszać się do proboszcza parafii.
 • W kiosku pod chórem są do nabycia: tygodnik "Gość Niedzielny" (z płytą z kolędami), inne gazety, do kolędy zestawy do poświęcenia mieszkania, medaliki, łańcuszki, różańce, książeczki do nabożeństwa, książki, kartki świąteczne, świece wigilijne.
 • Opłatki są do nabycie u panów kościelnych lub w biurze parafii.
 • 28 grudnia, godz. 19.00 - w koszalińskiej Filharmonii odbędzie się Charytatywny Koncert Świąteczny. Wystąpi Bogdan Trojanek & Terne Roma ze Szczecinka. Celem jest wsparcie powstającego Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej. Cegielki można nabyć: w Filharmonii, na Górze Chełmskiej i na Zielonej 38.
 • Dom Miłosierdzia organizuje "Rekolekcje ostatniej szansy" w dniach 20-22 grudnia o godz. 19.00.
 • 24 grudnia, godz. 15.00 - Biskup Krzysztof Zadarko zaprasza wszystkich samotnych, chorych i ubogich na wspólną wieczerzę Wigilijną w Domu Miłosierdzia. Tel. 664 485 201.

 

Podziękowania

 • Panom kościelnym i innym pomocnikom za dekorację Adwentową.
 • Pani Wiolecie Molendzie z zespołem parafialnym za przygotowanie pomocy świątecznej.
 • Caritas przy SP Nr 17 i Szkoły Katolickiej oraz wszystkim Darczyńcom, którzy przez cały rok 2018 dzielili się żywnością z potrzebującymi z parafii lub nawet z wiosek spod Koszalina.
 • Podziękwania dla Cukierni pana Stanisława Pielesiaka za smaczne wypieki codziennie dostarczane w takiej ilości, żeby nikomu nie zabrakło
 • Paniom wydającym, Marii i Halinie, które codziennie od 4.30 muszą być na nogach, żeby na czas wszystko przygotować.

 

Komentarz do czytań: Ks. Jan Konarski, Oremus, grudzień 2006.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy: Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

PROROK ZNAD JORDANU

Wiele dzieci każdego dnia na świat przychodzi. Ale nie każde jest zapowiadane przez anioła. Wielu ludzi świętuje swoje urodziny. Ale nie wszystkie są wspominane przez dwadzieścia wieków.

Gdy Archanioł oznajmił: „Nie bój się Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan” (Łk 1,13), wszystko zostało między Archaniołem i Zachariaszem. Dziewięć miesięcy później urodził się zapowiedziany syn. Ewangelista pisze: „W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło” (Łk 1,65). Ale przecież cała ta „górska kraina” to kilkanaście kilometrów w każdą stronę, a wszystko razem bardzo dalekie od głośnych spraw świata. Dziwnie ułożył to Reżyser dziejów. Ale bardzo konsekwentnie przygotował On role wszystkim.

BÓG PRZEZNACZYŁ ROLĘ GŁOSU

A była to rola niebagatelna. Bóg jest Słowem. Słowem stwarza świat. Słowem Dekalogu — jak mieczem — kreśli granicę między dobrem i złem. Słowem prorockiego napomnienia burzy ludzkie knowania, a słowem pociechy budzi nadzieję. Dlatego w Prologu czwartej Ewangelii czytamy: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo” (J 1,1). Słowo, które stało się ciałem, zanim przemówiło samo — potrzebowało Głosu. Jan, syn Zachariasza, był świadom tego. Gdy przyszli go przepytywać, za kogo się uważa, powiedział: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz” (J 1,23).

Ale dlaczego przyszli go pytać? Czym zwrócił na siebie uwagę? Wyglądem? Bez wątpienia tak: „Nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny” (Mt 3,4). Dodajmy do tego niestrzyżone włosy — znak człowieka Bogu poświęconego, który wyrzekł się miłości do kobiety, i wina. Gromił ów głos srogo. Ale gdy czytam, że „ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem” (Mt 3,5), domyślam się, że ludzi przyciągała Janowa dobroć i szlachetność. Proroków, których głównym zajęciem jest karcenie i łajanie, tłumy omijają. Wszak Bóg jest dobrocią.

DOBROĆ JANA CHRZCICIELA BYŁA BARDZO KONSEKWENTNA

Nie była to dobroć pobłażania, lecz dobroć stojąca na straży Dobra. Potrzebna tu duża litera. Bo jest, istnieje Dobro obiektywne, Dobro będące najgłębszą i ostateczną normą oraz wzorcem każdego dobra. Jezus powiada: „Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg” (Łk 18,19). Żywe Słowo Boga, jak miecz obosieczny, przenika wszystko (Hbr 4,12) i kreśli granice dobra — zatem ten, który był Głosem, musiał — i chciał — być wierny Słowu. Dlatego poszedł do króla, by mu powiedzieć: „Nie wolno ci mieć żony twego brata”. Poszedł, by położyć kres złu. Drogo to Jana kosztowało. Czytamy w Ewangelii: „Herod czuł lęk przed Janem, znając go jako męża prawego i świętego, i brał go w obronę. Ilekroć go posłyszał, odczuwał duży niepokój, a przecież chętnie go słuchał”.

Czyż to nie obraz każdego człowieka, który wie, gdzie jest dobro — ale nie ma dość siły, by je spełnić? Herodiada też wiedziała, gdzie przebiega granica między dobrem i złem. Dlatego „zawzięła się na niego i rada byłaby go zgładzić” (Mk 6,17nn). Czy tylko ona jedna chciała uciszyć Głos? Ależ skąd! Każdego dnia wielu ludzi próbuje zagłuszyć głos swego sumienia. Różnych sposobów imamy się wtedy. Tak, tak — my... Bo któż z nas nie próbował choć raz w życiu uciszyć głosu sumienia?

WSKAZAĆ NA JEZUSA

Takiemu człowiekowi Bóg powierzył misję wskazania na Jezusa jako na Oczekiwanego. Spełnił to nad Jordanem, gdy wśród tłumu grzeszników rozpoznał Świętego. Wzbraniając się, spełnił swą powinność: obmył Jezusa wodą pokuty. Na tę chwilę przygotował go Bóg. A Jan został tej chwili wierny, tak jak zawsze był wierny dobru. Tę wierność przypłacił życiem. Jako Głos do końca był wierny Słowu. Jako człowiek zasłużył na jedyną w swoim rodzaju pochwałę z ust Jezusa: „Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana” (Łk 7,28). Wielki powołaniem, wielki wiernością, wielki dobrocią Prorok znad Jordanu. Zniknął w blasku Jezusa — ale do tego został powołany, aby Jezus wzrastał, a on sam się umniejszał (J 3,30).

Ks. Tomasz HORAK
Gość Niedzielny (25/2001)

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka