Ogłoszenia duszpasterskie - 18 listopada 2018 - XXXIII Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Wstrząśnięte moce niebieskie, wielki ucisk, zmartwychwstanie umarłych, sąd Boży, nagroda i kara wieczna, nie są to tematy, o których słucha się z przyjemnością. W Eucharystii staje pośród nas Jezus Chrystus, którego miłość, objawiona w ofierze krzyżowej, okazała się większa niż wszystkie nasze grzechy. Trwałe i pełne szczęście możemy odtąd znaleźć tylko w wiernym oddaniu się Jemu, gdyż tylko On ma moc nas uwolnić od największego lęku człowieka lęku przed wiecznym bezsensem, pustką i osamotnieniem śmierci.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Dzisiaj
  • Gościmy kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, którzy zwyczajem corocznym zapoznają nas z listem Księdza Rektora i zbiorą po Mszach Świętych ofiary na Seminarium Duchowne.
  • Ponieważ będzie to już trzecia zbiórka w tym miesiącu - 1. Proboszczowska na wydatki miejscowego kościoła. 2. Diecezjalna na Kościół w potrzebie. 3. Dzisiejsza na Seminarium) - nie będzie już zbiórki Caritas parafialnej.
  • Podcza Mszy świętej o godz. 9.00 zobaczymy Zepół Reprezentacyjny Piłsudczyków w Koszalinie, prowadzony przez majora Janusza Kowalkowskiego, a po Mszy świętej krótki montaż słowno-muzyczny.
  • Na Mszy świętej o godz. 15.00 poświęcenie książeczek do nabożeństwa dzieciom ze Szkoły Podstawowej Nr 17 przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.
  • Nieszpory poświęcone Zmarłym -- godz. 17.30.
  • Wypominki listopadowe zawsze w tygodniu o godz. 17.15.
  • Wypominki roczne, które rozpoczną się od pierwszej niedzieli Adwentu, zapisujemy tylko w Biurze parafii.
 • Wspomnienia i uroczystości liturgiczne
  • Wtorek (20 listopada) - Wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera.
  • Środa (21 listopada) - Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.
  • Czwartek (22 listopada) - Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy.
  • Piątek (23 listopada) - Wspomnienie św. Klemensa I, papieża i męczennika. | Wspomnienie św. Kolumbana, opata.
  • Sobota (24 listopada) - Wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera, i Towarzyszy.
  • Niedziela (25 listopada) - Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
 • Poniedziałek (19 listopada) - Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu. Po Mszy świętej o godz. 18.00 konferencja pt. "Duch Święty, który daje mi nowe Życie". Następnie modlitwa wstawiennicza o wylanie Ducha Świętego. Jak zwykle czuwa nad tymi wydarzeniami ks. Piotr i Odnowa "Veni Creator".
 • Środa (21 listopada) - Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Z wyprzedzeniem jednego dnia przed św. Cecylią, wieczorem świętujemy z chórem parafialnym, śpiewając na Mszy świętej, a po niej radosne spotkanie w auli Szkoły Katolickiej.
 • Czwartek (22 listopada) - W ipsa die (w sam dzień) św. Cecylii, ks. Remigiusz zaprasza Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli na cykliczne spotkanie formacyjne (pracownicy oświaty, wychowankowie). Początek o godz. 18.45. Temat spotkania: "Zwyczajna-niezwyczajna duchowość Karmel".
 • Piątek (23 listopada) - po wieczornej Mszy świętej, ks. Piotr zaprasza wspólnotę Oazową.
 • Sobota (24 listopada) - Tradycją parafialną jest uczczenie kaplicy Chrystusa Króla, w noc poprzedzającą Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Obowiązuje nas zatem Czuwanie Eucharystyczne do godz. 24.00 i o tej godzinie Msza święta otwierająca czas niedzieli.
 • Niedziela (25 listopada)
  • Ostatnia niedziela Roku Liturgicznego 2018.
  • Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
  • O godz. 16.30 przychodzą na Mszę świętą kandydaci do sakramentu Bierzmowania z klas siódmych, z rodzicami na spotkanie z Księdzem proboszczem.

 

Pytania i odpowiedzi

Pytanie. Podczas ostatniego głosowania w roku 2014 Ksiądz proboszcz wypowiadał się negatywnie o "twarzach" kandydatów politycznych, widniejących na płocie parafialnym. Dlaczego są one i teraz?
Odpowiedź. Banery, które rzeczywiście służą do reklamy są własnością różnych firm. To właściciele za pieniądze plakatują przestrzenie. W umowach o wynajem tych przestrzeni jest uwaga, że ogłoszenia tam zawarte nie mają być stricte polityczne. Umowa zatem nie została dotrzymana. Dodatkowo, ucierpiało drzewo (dąb), któremu obcięto gałęzie.

 

Podziękowania

 • Są już posadzone drzewka, dęby "niepodległości" - wymieniono dwa połamane, a nawet znalazł się jeszcze trzeci dąb. Dziękujemy Darczyńcom.
 • Przez całą jesień kuchnia plebanijna była wspierana owocami z Waszych działek. Za pamięć o kapłanach, za dobre serce - dziękujemy.
 • Także kosze przy ołtarzu Miłosierdzia i w kaplicy adoracji od czasu do czasu są zapełnione. Z braku sklepu parafialnego to także wielka pomoc w służeniu głodnym i bezdomnym.

 

Komentarz do czytań: Mira Majdan, Oremus, listopad 2006.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

Św. Rafał KALINOWSKI

Przyszedł czas, kiedy mogłem uświadomić sobie w pełni, ile ja sam i moje pokolenie zawdzięczamy tym wszystkim, którzy dla tej wolnej Ojczyzny pracowali, walczyli, cierpieli, byli skazywani na śmierć i na syberyjskie zesłanie. Oczyszczał się w nich szlachetny kruszec wolności, zanieczyszczony w dawniejszych pokoleniach prywatą, egoizmem, wielorakim nadużyciem. O. Rafał Kalinowski jest jednym z tych, którzy ten kruszec wolności Polaków szczególnie uszlachetnili. Jednym z tych, którzy pozostawili nam najwspanialsze dziedzictwo.
JAN PAWEŁ II
Przemówienie do pielgrzymów przybyłych na kanonizację - 18 listopada 1991

Polskie powstanie roku 1863 przeciw potędze caratu, który ciemiężył rodaków, było przez wielu uważane za walkę straceńczą, bez możliwości zwycięstwa. Jednak znajdowali się tacy, którzy nie cofnęli się przed tym bohaterskim krokiem. Do nich należał Józef Kalinowski, z wykształcenia inżynier wojskowy, który powiedział między innymi: "Ojczyzna nie krwi, ale potu potrzebuje". Widząc jednak innych gotowych do walki, poczuł się zobowiązany także on oddać swoje życie.
Przystąpił bowiem do powstania, uczestnicząc nawet w pracach rządu powstańczego, który miał swoją siedzibę w Wilnie. Został aresztowany, skazany na śmierć, ale wyrok ten zamieniono mu na ciężką katorgę syberyjską.
Zanim dane mu było wejść na drogi życia karmelitańskiego, gdzie przybliżył się do doświadczenia "ciemnej nocy" wiary, nadziei i miłości Boga samego, Chrystus przeprowadził go naprzód przez "ciemną noc" miłości ziemskiej Ojczyzny.
JAN PAWEŁ II
Homilia wygłoszona podczas Mszy świętej kanonizacyjnej - 17 listopada 1991

Osoba św. Rafała jest przypomnieniem nie tylko jednego ze źródeł cierpień ludzi w Europie, ale jest przede wszystkim ukazaniem zwycięstwa dobra nad złem, łaski nad grzechem, siły ducha nad strukturami przemocy.
Patrząc na okres próby, jaką przeszedł Józef Kalinowski w związku z powstaniem styczniowym, lepiej rozumiemy ludzi tamtych czasów, szczególnie powstańców, a wśród nich dyktatora powstania - Romualda Traugutta, człowieka modlitwy i zasad chrześcijańskich, godnego stanąć w szeregach tych męczenników, którzy w obronie cnót i wartości chrześcijańskich umierają w Chrystusie.
(…) Świętość, czyli zwycięstwo dobra w każdych okolicznościach, jest bardzo potrzebna odradzającej się Polsce i Europie. Świętość bowiem rozumiemy jako ukazanie stanu godności, do jakiego dochodzi człowiek współpracujący z łaską Bożą. Potrzeba nam w Polsce, wchodzącej w nowe formy bycia państwem, odrodzenia moralnego na zasadach chrześcijańskich. Odrodzić się moralnie, to znaczy chcieć być świętym.
Prymas JÓZEF GLEMP
Przemówienie po kanonizacji o. Rafała Kalinowskiego - 18 listopada 1991

W roku 1863 przystąpił do powstania w przekonaniu, że nie może pozostać na uboczu walki narodu o wolność. Od walki zbrojnej bliższa mu była jednak idea pracy dla dobra Ojczyzny. W liście do brata pisał: "Nie krwi, której do zbytku przelało się na niwach Polski, ale potu ona potrzebuje!"
(…) Będąc żołnierzem, powstańcem, inżynierem, więźniem, katorżnikiem, wychowawcą, emigrantem, wreszcie zakonnikiem i kapłanem — zawsze był w pełni chrześcijaninem, oddanym do dyspozycji Boga i bliźnich. Kościół, ogłaszając go świętym, stwierdza, że jego posługa dla ludu Bożego nie tylko się nie skończyła, ale nabiera nowej mocy.
BISKUPI POLSCY
List Pasterski Episkopatu Polski przed kanonizacją bł. Rafała Kalinowskiego - 10 listopada 1991

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka