Ogłoszenia duszpasterskie - 28 października 2018 - XXX Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Nie wiemy, jak długo niewidomy żebrak Bartymeusz siedział przy drodze, prosząc o jałmużnę. W pewnym sensie siedział tam całe życie i czekał na tego jedynego Przechodnia, gdyż dopiero spotkanie z Jezusem odmieniło jego los. Dopiero Ten, który przywrócił mu wzrok i obdarował go światłem, nadał jego życiu nowy wymiar. Chrystus nieustannie przechodzi także przez nasze życie, nieustannie prosi nas o wiarę.

 

Rocznica Poświęcenia Kościoła własnego

Zapalone zacheuszki przypominają, że kościół ma sukcesję apostolską, że biskup Ignacy Jeż 4 listopada 1980 roku ustanowił dla Koszalina nową parafię, że pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Bednarski z diecezji częstochowskiej, że pierwszym wikariuszem był ks. Ryszard Łopaciuk (obecnie proboszcz parafii św. Kazimierza), że autorem całej zabudowy sakralnej jest arch. Andrzej Lorek z Koszalina, a wezwanie parafii i kościoła "Ducha Świętego" jest realizacją pragnienia proboszcza. Rocznica poświęcenia przypomina tych wszystkich, którzy budowali świątynię. Zarówno tych, którzy odeszli do Pana, jaki i tych, którzy są kościołem pielgrzymującym i wypełniają przestrzenie sakralne.

Tradycją parafii jest ogłaszanie trzech nazwisk osób, małżeństw, czy zespołów, najbardziej oddanych Kościołowi o Parafii. W roku 2018 są nimi:

 1. Pan Wiesław Kwiatkowski, animator wspólnoty Radia Maryja w Koszalinie. Pan W. Kwiatkowski od początku istnienia parafii był zawsze bliskim, przez członkostwo w Radzie parafialnej, przez doradztwo budowlane, ekonomiczne, przez wspomaganie pracy w Poradnictwie Rodzinnym swojej żony śp. Teresy Kwiatkowskiej.
 2. Małżeństwo Moniki i Franciszka Kurlandów. Zawsze w kościele, zawsze spieszący z róźnoraką pomocą. Tak jest od 4 listopada 1980 roku. Kościołowi oddali córkę Iwonkę, która swoją grą i śpiewem potrafi zniewolić wiernych zgromadzonych na liturgii.
 3. Małżeństwo Jana i Bogumiły Chmielarzów. Podziękowanie za wierną służbę Kościołowi od początku istnienia parafii. Potrafili wychować swoje dzieci na oddanych Bogu i ludziom.

W imieniu całej parafii wszystkim wymienionym z całego swojego proboszczowskiego serca dziękuję!!!

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Uroczystości i wspomnienia liturgiczne
  • Czwartek (1 listopada) - Uroczystość Wszystkich Świętych.
  • Piątek (2 listopada) - Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.
  • Sobota (3 listopada) - wspomnienie św. Marcina de Porres, zakonnika.
 • Kończą się tegoroczne Dni Kultury Chrześcljańskiej. Corocznie czuwa nad nimi Klub Inteligencji Katolickiej na czele z jej prezesem, p. Ryszardem Soroko. Parafia jest miejscem stałego pobytu KIK-u, a dzisiaj ma zaszczyt powitać wszystkich, którzy są członkami Klubu jak i tych wszystkich, którzy korzystają z przedstawianych programów. Parafia także dziękuje za wiele dobrych uczynków Klubu względem niej.
 • Wystawa w dawnym gmachu urzędu wojewódzkiego Marii Monikowskiej-Tabisz, zatytułowana "Z mądrości Syracha" została przekazana Szkole Katolickiej i będzie stanowiła dekorację korytarzy budynku przy alei papieskiej.
 • Niedziela (28 października) - Dzisiaj kalendarz liturgiczny wspomina św. Tadeusza. Swoja modlitwę dedykujemy Tadeuszom, a przede wszystkim biskupowi seniorowi Tadeuszowi Werno.
 • Poniedziałek (29 października) - Rekolekcje Odnowy. Program: godz. 18.00 Msza święta o uzdrowienie połączona z Sakramentem Chorych a po Mszy rozpocznie się modlitwa o Uzdrowienie w kościele Ducha Świętego w ramach rekolekcji ewangelizacyjnych Odnowy. Ks. Piotr, opiekun wspólnoty modlitewnej Veni Creator, serdecznie zaprasza wszystkich a przede wszystkim tych, którzy potrzebują uzdrowienia.
 • Środa (31 października)
  • Ostatnie nabożeństwo różańcowe.
  • Na "Noc świętych" - zaprasza katedra (kościół św. Józefa przy katedrze). "Noc świętych" rozpoczyna się od godz. 19.30 i trwa do ok. 21.00.
 • Czwartek (1 listopada) - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • Msze święte w kościele - tak jak w niedzielę.
  • O godz. 13.00 procesja, po niej Msza święta na cmentarzu.
  • Prośba do Wiernych. Na cmentarzu mamy pochowanych pięciu kapłanów w kwaterze parafialnej. Bardzo prosimy o zmówienie przy ich grobach modlitwy i zapalenie zniczy.
 • Piątek (2 listopada) - Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
  • Msze święte w kościele o godz. 7.00, 7.30, 9.00, 12.00, 16.30 i 18.00.
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu przez całą dobę z Mszą świętą o północy.
  • Od 2 listopada wypominki codziennie od godz. 17.15 (niedziele - 17.30).
  • Na stolikach kończących ławki w kościele - są do zabrania karteczki do wypisywania imion i nazwisk naszych zmarłych. Piszemy w pierwszym przypadku np. nie "Jana Kowalskiego" tylko "Jan Kowalski". Wypominki roczne zgłaszamy tylko w biurze parafii.

 

Ogłoszenia różne

 • Trwają zapisy do Pierwszej Komunii Świętej oraz zapisy uczniów klas siódmych do sakramentu Bierzmowania - w biurze parafii.
 • Można zapisać się także na lektoraty językowe (angielski i niemiecki) - w biurze parafii.
 • Dziś także Dzień solidarności z Kościołami w Potrzebie - Afganistan.

 

Komentarz do czytań: O. Tomasz Zamorski OP, Oremus, październik 2006.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

ŚWIĘCI SĄ NAJLEPSZYM KOMENTARZEM DO EWANGELII

Każdego dnia Kościół ukazuje nam jednego lub więcej świętych i błogosławionych, byśmy się do nich zwracali i ich naśladowali ... Drodzy bracia i siostry, tak więc dzień po dniu Kościół stwarza nam możliwość przebywania naszej drogi w towarzystwie świętych. Hans Urs von Balthasar pisał, że święci stanowią najważniejszy komentarz do Ewangelii, jej aktualizację w życiu codziennym, a więc ukazują nam realną drogę dostępu do Jezusa. Francuski pisarz Jean Guitton określał ich jako "barwy widma optycznego w odniesieniu do światła", ponieważ każdy z właściwą sobie specyfiką i cechami odbija światło świętości Boga. Jakże ważne i owocne jest zatem pogłębianie znajomości świętych i nabożeństwa, a także codziennego rozważania Słowa Bożego oraz synowska miłość do Matki Bożej!

...Każdy dzień roku stwarza nam okazję do bliższego poznania naszych niebieskich patronów. Ich ludzkie i duchowe doświadczenie dowodzi, że świętość nie jest luksusem, nie jest przywilejem nielicznych, nie jest nieosiągalnym celem dla zwykłego człowieka. W rzeczywistości jest ona wspólnym przeznaczeniem wszystkich ludzi, powołanych do tego, by byli dziećmi Bożymi; jest powszechnym powołaniem wszystkich ochrzczonych. Świętość jest ofiarowana wszystkim. Oczywiście, nie wszyscy święci są jednakowi: są bowiem, jak powiedziałem, spektrum Bożego światła. I niekoniecznie wielkim świętym jest ten, kto ma nadzwyczajne charyzmaty. Istnieje bowiem bardzo wielu świętych, których imiona znane są tylko Bogu, ponieważ na ziemi ich życie było na pozór całkiem zwyczajne. I właśnie tacy "zwykli" święci są świętymi, jakich na ogół pragnie Bóg. Ich przykład świadczy o tym, że tylko poprzez kontakt z Panem napełniamy się Jego pokojem i Jego radością i potrafimy promieniować wszędzie pogodą ducha, nadzieją i optymizmem. Mając na uwadze właśnie rozmaitość ich charyzmatów, wielki pisarz francuski Bernanos, którego zawsze fascynowała idea świętości - w swoich powieściach wspomina o wielu świętych - zauważa, że "każde życie świętego jest niczym nowy rozkwit wiosny". Oby to dokonało się również w nas! Dlatego pozwólmy, by nas zafascynował nadprzyrodzony urok świętości! Niech nam wyjedna tę łaskę Maryja, Królowa wszystkich świętych, Matka i Ucieczka grzeszników!

BENEDYKT XVI

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka