Ogłoszenia duszpasterskie - 21 października 2018 - XXIX Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Ci, którzy decydują się podążać za Jezusem, nieuchronnie będą z Nim dzielić Jego mękę i krzyż, a więc pić z Jego kielicha. I nie jest to kwestią zaszczytów ani hierarchii w bliskości z Panem, gdyż droga przyjaźni z Chrystusem to droga służby, kto chce być pierwszym, niech będzie sługą i niewolnikiem wszystkich. Stań się najmniejszy, stań się nieważny, stań się jak Chrystus.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Wspomnienia liturgiczne
  • Poniedziałek (22 października) - Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża.
  • Wtorek (23 października) - Wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera. | Wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa.
  • Środa (23 października) - Wpomnienie św. Antoniego Marii Clareta, biskupa.
  • Czwartek (25 października) - rocznica poświęcenia kościoła katedralnego w Koszalinie.
  • Piątek (25 października) - rocznica poświęcenia kościoła katedralnego w Koszalinie.
 • Dzisiaj
  • Niedziela Misyjna, rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Taca dzisiejsza jest przeznaczona na Papieskie dzieła Misyjne. Parafia zawsze pamięta o misjach i polskich misjonarzach. Przez cały czas pobytu w parafii Sióstr Felicjanek, wspieraliśmy szkoły prowadzone przez siostry w Kenii. Obecnie Szkoła Katolicka wspiera Księży Werbistów przez przesyłanie znaczków pocztowych. Corocznie wspieramy konkretne parafie na Białorusi i na Ukrainie. Tydzień misyjny to także modlitwa o dzieła misyjne.
 • Poniedziałek (22 października
  • "Jesus, który uzdrawia" - to kolejny temat poniedzialkowych konferencji podczas rekolekcji ewangelizacyjnych. Celem rekolekcji jest przypomnienie najważniejszych prawd wiary, pogłębienie relacji z Bogiem, odpowiedż na nurtujące pytania. Odbywają się zawsze w poniedziałki i zawsze po wieczornej Mszy świętej. Odpowiedzialnymi są: ks. Piotr Kozłowski oraz wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Veni Creator".
 • Piątek (26 października)
  • Godz. 11.00 - finał konkursu "Mój kościół na Pomorzu".
  • Po wieczornej Mszy świętej - spotkanie Oazy.
 • Niedziela (28 października) - Rocznica poświęcenia kościoła własnego (p.w. Ducha Świętego).

 

Ogłoszenia różne

 • Trwają zapisy do sakramentów: Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania (młodzież z klas siódmych) - w biurze parafii.
 • Zapisy na naukę języków obcych (lektoraty z języków angielskiego i niemieckiego) - w biurze parafii.
 • Kartki na wypominki za naszych zmarłych są wyłożone na stolikach kończących ławki. Wypominki roczne składamy w biurze parafii.
 • 31 października (środa) - Wieczorne czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych - "Noc Świętych" w kościele św. Józefa (przy katedrze). Początek czuwania o godz. 19.30, zakończenie ok. 21.00. Przewidziany poczęstunek w salce parafialnej (przy katedrze).
 • Parafia św. Wojciecha zaprasza na konferencję ks. dr. Wojciecha Parfianowicza na temat pedofilii w Kościele.

 

Podziękowania

 • Tydzień temu przedstawiłem prośbę o czuwanie nad estetyką grobów kapłańskich na Cmentarzu komunalnym. Zgłosiło się kilkunastu ludzi dobrej woli. Przez najbliższy rok opiekę przejmują on i ona - małżeństwo.
 • Zbiórka na Papieską Fundację Tysiąclecia w ubiegłą niedzielę przyniosła bez kilku złotych 4 tys. zł.
 • Podziękowanie dla dających jak i zbierających datki na czele z p. Wiolettą Molendą prowadzącą Zespół Charytatywny parafii.
 • Aptece Ducha Świętego, paniom Marii, Małgorzacie i Ewie - za systematyczne obsługiwanie chorych bez pieniędzy.

 

Odeszli do wieczności

W ostatnim czasie do wieczności odeszli:

Maria Sidorowicz (l. 84), Czesława Wojciechowska (l. 75), Andrzej Zaleski (l. 75), Edward Ciszewski (l. 74), Eugeniusz Michałowski (l. 86), Stanisław Buczak (l. 78), Jan Baranowski (l. 91), Genowefa Wilczyńska (l. 70), Krystyna Grzegorczuk (l. 70), Leokadia Izakiewicz (l. 92), Jarosław Sieradzki (l. 44), Zdzisław Mikołajczyk (l. 70), Mieczysław Figura (l. 69), Mirosław Bawur (l. 83), Barbara Jakubowska (l. 69).
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 

Komentarz do czytań: O. Tomasz Zamorski OP, Oremus, październik 2006.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy łaski zdrowia - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

Św. JÓZEF BILCZEWSKI

Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Kęt, w obecnej diecezji bielsko-żywieckiej, dawnej krakowskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Wilamowicach i w Kętach, uczęszczał do gimnazjum w Wadowicach, gdzie uzyskał dyplom maturalny w roku 1880. 6 lipca 1884 r. został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. W 1886 r. uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie Wiedeńskim. W oparciu o dalsze studia w Rzymie i w Paryżu habilitował się w roku 1890 na Uniwersytecie Jagellońskim w Krakowie. W rok później został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także Rektora Uniwersytetu. Jako profesor był bardzo ceniony przez studentów oraz cieszył się szacunkiem i przyjaźnią swoich kolegów - pracowników naukowych uniwersytetu. Dużo pracował naukowo zyskując sobie, pomimo stosunkowo młodego wieku, sławę cenionego naukowca. Jego niepospolite zalety umysłu i serca nie uszły uwagi osób mających znaczenie w ówczesnym społeczeństwie, które zwróciły się z prośbą do ówczesnego cesarza Austrii Franciszka Józefa, by zechciał przedstawić i zaproponować Ojcu Świętemu ks. prał. Józefa Bilczewskiego na wakującą stolicę metropolitarną we Lwowie. Ojciec Święty Leon XIII ustosunkował się pozytywnie do propozycji cesarskiej, mianując go 17 grudnia 1900 r. arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.

23 lata bardzo pracowitego pasterzowania w archidiecezji, które przypadło na ciężkie czasy pierwszej wojny światowej i wojny w 1920 r. podcięły i tak już słabe zdrowie abp. Bilczewskiego. Po świątobliwym życiu 20 marca 1923 r. zmarł - przygotowany na śmierć, którą przyjął spokojnie, jako wolę Bożą, którą uważał dla siebie zawsze za świętą. Odszedł z tego świata w powszechnej opinii świętości.

Stosownie do swego życzenia został pochowany na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, na którym grzebano biednych pragnąc spoczywać wśród ubogich, dla których był zawsze ojcem i opiekunem.

Abp. Józefa Bilczewskiego charakteryzowała ogromna dobroć serca, wyrozumiałość, pokora, pobożność, pracowitość, przeogromna gorliwość duszpasterska, która wywodziła się z wielkiej miłości do Boga i bliźniego. Słowa płynące z ust abp. Bilczewskiego cechował Boży polot, namaszczenie przesiąknięte żarem wiary i miłości ku Bogu i człowiekowi.

Chwała Boża, chwała św. Matki Kościoła i dobro dusz opiece jego powierzonych stanowiły hasła arcypasterskiej działalności Księdza Arcybiskupa na przestrzeni niemal całego pierwszego ćwierćwiecza XX wieku. Nic więc dziwnego, że taka postawa oraz osobiste, świątobliwe życie Arcypasterza, wypełnione modlitwą, pracą i dziełami miłosierdzia, spowodowały, że cieszył się wielkim szacunkiem ludzi bez względu na ich wyznanie, obrządek czy narodowość.

Biogram watykański (www.vatican.va)

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka