Ogłoszenia duszpasterskie - 24 czerwca 2018 - XII Niedziela Zwykła - Narodzenie św. Jana Chrzciciela

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Każda rodzina cieszy się z arodzin dziecka, które jest owocem miłości rodziców i darem Boga. Z każdym dzieckiem są związane plany i marzenia, że wyrośnie na wspaniałego człowieka i będzie dumą rodziny. Jan Chrzciciel nie przychodzi na świat, aby zrealizować rodzinne ambicje. On przychodzi, aby przygotować ludzkie serca na przyjęcie Mesjasza i zaświadczyć, że Jezus z Nazaretu jest Zbawicielem świata.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Przypomnienia
  • Pamiętamy o adoracji Najświętszego Sakramentu - codziennie od 7.30 do 17.00.
  • Ostatni tydzień nabożeństw czerwcowych. Tym bardziej bądżmy obecni na nabożeństwach o godz. 17.30.
  • Pierwsze Misje w parafii były poświecone Sercu Jezusowemu. Wtedy kilka tysięcy rodzin deklarowało swoją miłość do Niego. Każda rodzina otrzymywała obraz "Serca Jezusowego" i Akt poświęcenia rodziny Najświętszemu Sercu Jesusowemu.
 • W tygodniu
  • Poniedziałek (25 czerwca) - wspomnienie bł. Doroty z Mątowów, która pielgrzymowała do sanktuarium na Górze Chełmskiej w XIV wieku.
  • Czwartek (28 czerwca) - św. Ireneusza, biskupa i męczennika.
  • Piątek (29 czerwca) - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
   • Nie obowiązuje wstrzemiężliwość od pokarmów mięsnych.
   • Biskup senior Paweł Cieślik obchodzi imieniny. Polecamy go modlitewnej pamięci.
  • Niedziela (1 lipca) - zmiana wakacyjna - nie będzie niedzielnej Mszy świętej o godz. 15.00, natomiast będzie doatkowa Msza święta o godz. 19.30.

 

Ogłoszenia różne

Fundacja "Pokoloruj Świat" w Koszalinie podjęła się pomocy dla Izabeli Karpy, nauczycielki ze Szkoły Katolickiej, wychowawczyni klasy II A. Specjalistyczna operacja może być wykonana tylko za granicą. Sprawa jest bardzo pilna, operacja musi być wykonana jak najszybciej. Liczy się każda wpłata. Prosimy o przekazanie pomocy na podane konto. Na stolikach na końcu ławek znajdują się karteczki z numerami konta. Konieczny dopisek w tytule "Dla Izy".

 • Wczoraj w kościele Mariackim w Szczecinku ośmiu kleryków naszej diecezji przyjęło świecenia diakonatu.
 • Pielgrzymka piesza na Jasną Górę już 36 raz wyrusza 1 sierpnia do 13 sierpnia. Zapisy u ks. Mateusza Chmielewskiego osobiście lub pod numerem telefony 697 574 222. Prosimy o aktualizację "Złotej grupy" (to wszyscy, którzy w dniach pielgrzymich będą tu na miejscu modlić się za pielgrzymów). Zgłoszenia do tej grupy kierować do biura parafialnego.
 • Ruch Światło-Życie organizuje oazy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Zapisy i informacje na stronie www.kosza|in.oaza.pl.
 • Szkoła Katolicka im. św. Jana Pawła II zatrudni na pół etatu wychowawcę świetlicy. Zgłoszenia do sekretariatu szkoły.
 • Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca - po Mszach świętych proboszczowska kwesta na trwające remonty w kościele i w budynkach parafialnych.

 

Podziękowania

 • Nauczycielom i uczniom, profesorom i studentom za rok szkolny i akademicki 2017/18.
 • Osobne bardziej parafialne podziękowania Szkole Katolickiej im. św. Jana Pawła II. Trzystu uczniów wychowywanych i edukowanych na ludzi Kościoła i Polski.

 

Komentarz do czytań: Jakub Kruczek OP, Oremus, czerwiec 2008.

 

Na nowy tydzień życzymy łaski zdrowia - Szczęść Boże!
Ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

BŁOGOSŁAWIONA DOROTA Z MĄTOWÓW

Czterdziestego pierwszego roku jej wieku, udała się z innymi siostrami pątniczkami do Koszalina, do kościoła błogosławionej Dziewicy (Góra Chełmska), gdzie z powodu wielości ludzi pozwolono jej z siostrami przenocować, bo nocowania tam miała tak silne pragnienie, że za wielką rzecz nie odeszłaby do innego miejsca. Tej samej nocy została przez Pana mile nawiedzona i napełniona wspaniałymi rozkoszami do tego stopnia, że trwała w nich nieruchoma przed ołtarzem, bez rachuby czasu aż do końca sumy. Dlatego w godzinie wyjścia pociągnięta została przez siostry, towarzyszki drogi, aby z nimi wyszła. Ona, wstając, nie mogła z powodu upojenia ducha iść prosto ani znaleźć drogi, którą przedtem świetnie znała. A była rzeczywiście pijana, bo upojona ze strumienia Bożej rozkoszy. Siostry, widząc, że ona tak błądzi i schodzi z dobrze jej znanej drogi, dziwiły się, mówiąc: „Skąd to może być?” Lecz jedna spośród innych, bardziej zdolna poznawać, błogosławiła Pana Boga w jego darach. Sama zaś Dorota trwała w tych rozkoszach cały dzień aż do wieczornego zmierzchu, wtedy dopiero pożywiła swe ciało.

Tegoż roku w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego (14 IX 1387) przybyła, pielgrzymując do tego samego kościoła. I nie miała gdzie przenocować z powodu mnóstwa pątników, jak tylko w stajni, czyli miejscu osiołka, który był tam trzymany do pracy. Ona przyłączyła się do tego miejsca, oczekując z pragnieniem nawiedzenia Pana. Długo trudząc się w modlitwach, rozważaniach i tak dalej, aby poruszyć uczucie, i tak nie tknęła słodyczy pociechy. Wezwała na pomoc błogosławioną Dziewicę i świętych Boga, ale wtedy jej nie pomógł, jak jej się zdawało. Wówczas sobie wewnątrz powiedziała: „Lepiej było mi pozostać w domu niż być tutaj bez łaski pocieszającej". Nie zaprzestała jednak trudu ani w modlitwie nie stygła, lecz z ufnością uderzała uszy Boga i chwalebnej Dziewicy. I oto, gdy towarzysze drogi spali, a rzesze w kościele od czasu do czasu burzyły się, ona została przez Pana rozpłomieniona miłością Bożą i wzięta do niewypowiedzianie wielkich bogactw, czyli rozkoszy, a rozkoszami uśpiona, nie słyszała zgiełku ludzi. Całą tamtą noc, radując się, pobożnie się modliła, oświecona niebiańską światłością, zważała na naukę Pańską, która była dla niej przejasna i bardzo dobra.

Innego też czasu w wigilię Wniebowzięcia (14 VIII 1387), chcąc iść, czyli pielgrzymować do wspomnianego kościoła chwalebnej Dziewicy, sama wraz ze swym mężem przybyła do jakiejś gospody i zanim zsiadła z wozu, zaskoczona została darmowym nawiedzeniem Bożym. Oderwana od wszystkich spraw zewnętrznych, tak bardzo przylgnęła do tej łaski, że pomyślała nie słuchać nakazu męża, co do tego, że każe wysiadać z wozu. A mąż wołał, żeby wysiadła. Ona myślała, że trzeba raczej słuchać Boga mówiącego, niż na rozkaz męża wysiadać. A ponieważ zwlekała wysiadać, mąż zagniewany zaczął szaleć wściekłością z powodu nieposłuszeństwa niewiasty. Widząc to, poradziła się najsłodszego Pana Jezusa, czy ma raczej z nim pozostać, a polecenie męża pominąć. On łaskawie odpowiedział, mówiąc: „Do czasu oderwij się od mojej rozmowy i posłusznie zgódź się z rozkazem twego męża". Usłyszawszy, wysiadła zasmucona z powodu oderwania od Bożej rozmowy. I tak musiała ona często pozostawiać Pana słodko mówiącego i łagodnie pocieszającego, iść zaś za mężem i jemu wiernie służyć oraz znosić w jego służbie twarde słowa i ciosy dla dobra posłuszeństwa, którym przywiązana była do swego męża, lepsze bowiem jest posłuszeństwo niż ofiary.
(Z Żywota Doroty z Mątowów napisanego przez Jana z Kwidzyna - Vita Dorotheae Montoviensis magistri Johannis Marienwerder III, 14)
* * *
OBRAZ błogoławionej DOROTY Z MĄTOWÓW w BAZYLICE MARIACKIEJ W GDAŃSKU
Dnia 25 czerwca w niedzielę podczas mszy św. o godz. 12:00 został poświęcony nowy obraz podarowany Bazylice Mariackiej autorstwa: Krzysztofa Izdebskiego-Cruz. Na uroczystości byli obecni fundatorzy, którzy pragną zachować anonimowość, malarz oraz kapłani, którzy w jakiś sposób związani są z osoba bł. Doroty z Mątowów np.: ks. Proboszcz kościoła św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich, gdzie ks. Krzysztof Ławrukajtis organizator pielgrzymek z Gdańska do Mątowów oraz kaznodzieja ks. Łukasz Białk, którzy przybliżył nam postać Doroty, jak0 chrześcijanki realizującej wiernie przysięgę małżeńską, jako mistyczki, która nosiła stygmaty na swoim ciele i jako rekluzy, która całkowicie poświęciła się Bogu. Obraz przedstawia bł. Dorotę z Mątowów w skromnym stroju XIV wiecznej mieszczki gdańskiej, we wnętrzu zamożnego gdańskiego domu z epoki. Na wstędze w górnej części obrazu widnieje napis w języku łacińskim: Bł. Dorota z Mątowów, rekluza, 1347-1394. W prawej ręce bł. Dorota trzyma księgę w oprawie sakwowej, otwartą na prologu Ewangelii św. Jana (Na początku było Słowo), a w lewej ręce trzyma XIV-wieczny różaniec. Pięć strzał wskazuje miejsca na ciele bł. Doroty, w których miała ukryte stygmaty. W górnym lewym rogu jest umieszczony gmerk Bazyliki Mariackiej na biodrach bł. Doroty znajduje się skórzany pasek, który służył do przywiązywania księgi. W prawym dolnym rogu widnieje herb Gdańska, a u stóp błogosławionej Doroty znajduje się mapa ziem, których jest opiekunką.
(Strona internetowa Bazyliki Mariackiej w Gdańsku)
* * *
MODLITWA PRZEZ WSTAWIENNICTWO błogosławionej DOROTY
Bł. Doroto uproś mi łaskę, abym w moim sercu zawsze rodziła się tęsknota za Jezusem obecnym w Eucharystii. Ucz mnie przeżywanie Mszy świętej z należytym skupieniem i szacunkiem, które pomogą mi jednoczyć się z Jezusem, moim Panem i Zbawicielem. Niech moje serce zawsze będzie w stanie łaski uświęcającej i niech z miłością woła: Boże mój, Boże szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza.
(Strona internetowa Bazyliki Mariackiej w Gdańsku)

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka