Ogłoszenia duszpasterskie - 3 czerwca 2018 - Dziewiąta Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Jak Chrystus jest człowiekiem z Abrahama, tak jest także w ten sam sposób Bogiem przed owym Abrahamem. I w jaki sposób jako człowiek jest Synem Dawida, w ten sam sposób został ogłoszony jako Bóg Panem Dawida. W jaki sposób jako człowiek został poddany Prawu, tak też jako Bóg został ogłoszony Panem szabatu. (Nowacjan, "O Trójcy Świętej")

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Wspomnienia liturgiczne
  • Wtorek (5 czerwca) - wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika.
  • Środa (6 czerwca) - wspomnienie św. Norberta, biskupa.
  • Piątek (8 czerwca) - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Sobota (9 czerwca) - wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny | wspomnienie św. Efrema, diakona i Doktora Kościoła.
 • Dzisiaj
  • Podczas Mszy świętej o godz. 10.30 - pierwsza rocznice Pierwszej Komunii Świętej dzieci ze Szkoły katolickiej i szkoły nr 21 oraz tych dzieci, które do tych grup zostały dopisane.
  • Trwa oktawa Bożego Ciała z procesjami wokół zabudowy kościelnej.
 • W tygodniu
  • Pierwsze trzy dni w pierwszym tygodniu miesiąca mają intencje wspólnot modlitewnych. Odbywają się też konferencje z księżmi opiekunami.
  • Czwartek(7 czerwca) - zakończenie oktawy Bożego Ciała. Po procesji i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, pobłogosławimy wianki.
  • Piątek (8 czerwca) - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.- Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów
   • Odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt wynagrodzenia.
   • Nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  • W pierwszą niedzielę miesiąca zawsze odbywa się kwesta na potrzeby kościoła. Z powodu nieobecności Księdza proboszcza przez większą część dnia jest ona przełożona na niedzielę za tydzień (10 czerwca).

 

Wydarzenia, informacje

 

Podziękowania

 • Uczestnikom pielgrzymki Wspólnoty Różańcowej do Skrzatusza.
 • W 37. rocznicę chóru parafialnego jako parafialny prezent chórzyści mogli wyjechać autokarem do Teatru Muzycznego w Gdyni.
 • Paniom katechetkom za przygotowanie i prowadzenie grup dzieci pierwszokomunijnych.
 • Ks. Piotrowi za przygotowanie młodzieży do sakramentu Bierzmowania.
 • Wszystkim przygotowującym uroczystość Bożego Ciała, jak i wszystkim wiernym, którzy brali udział w procesji.
 • Za wszystko serdecznie Bóg zapłać!

 

Szkoła Katolicka im. Jana Pawła II

Szkoła Katolicka im. Jana Pawła II zaprasza rodziców do zapisywania dzieci do klasy pierwszej. Małe klasy, dobra opieka (stała asystencja od 7.00 do 16.15), najwyższy poziom edukacji. Dzieci można zapisywać w sekretariacie szkoły codziennie.

 

Odeszli do wieczności

W ostatnim czasie do wieczności odeszli:

Jadwiga Buczeń (l. 75), Józef Micholcz (l. 67), Kazimierz Kolos (l. 75), Antoni Bryl (l. 76), Zenon Wolański (l. 64), Jadwiga Sarnowska (l. 73), Leon Kleban (l. 67), Urszula Bulka (l. 66), Tadeusz Piecuch (l. 72), Roman Kaszkiewicz (l. 68), Teresa Bursztyniak (l. 73), Wanda Wąchalska (l. 82), Anna Warchoł (l. 78), Urszula Karnicka (l. 61), Sylwia Kicyk (l. 61), Waldemar Krężelewski (l. 76), Teresa Tyszkiewicz-Koronka (l. 84), Barbara Klim (l. 90), Helena Szewc (l. 82), Wiktor Koska (l. 80), Stanisław Dula (l. 78), Anna Skrzesińska (l. 78), Regina Nagórka (l. 91), Genowefa Stawicka (l. 88).
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 

Na nowy tydzień - Szczęść Boże!
ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

EFREM - HARFA DUCHA ŚWIĘTEGO

Co nas, ludzi żyjących na początku XXI wieku, może obchodzić jakiś syryjski mnich żyjący w IV wieku? Albo w ogóle Ojcowie Kościoła, ślęczący tak jak Efrem 1600 lat temu nad księgami?

PODRÓŻ DO ŹRÓDEŁ WIARY
Bardzo dobrze odpowiada na postawione pytania włoska badaczka Maria Campatelli, autorka książki "Lektura Pisma z Ojcami Kościoła":

Żeby dotrzeć do chrześcijaństwa jako do żywej rzeczywistości, należy nie tylko żyć naszym dniem codziennym, ale zarazem zstępować ciągle do jego źródeł, starając się poznawać je w twórczych, naznaczonych płomienną witalnością epokach, a jednocześnie czerpiąc z bogactwa niepodzielonej Tradycji. Należy przede wszystkim przyjrzeć się tym okresom dziejów Kościoła, kiedy fundamentalne idee chrześcijaństwa przekształciły całą strukturę starożytnego świata. Kiedy społeczeństwo pogańskie stało się chrześcijańskim za sprawą zbawczej mocy Słowa i sakramentów. Kiedy w tyglu patrystycznych znaczeń Pisma ukształtowała się nasza teologia. Kiedy Biblia uformowała język, mentalność, obyczaje, stając się również środkiem kulturowej odnowy. Wszystko to mogło się dokonać dlatego, że Biblia nie jest zwykłym tekstem, ale "duchem i życiem", zaś jej zasadnicza funkcja polega na pobudzaniu do życia wiarą.

OJCOWIE UCZYNILI MNIE KATOLIKIEM
Pytanie o to, dlaczego pokojowe chrześcijaństwo przekształciło świat antyczny, z ukształtowaną od wieków filozofią, wysublimowaną kulturą, prawem rzymskim oraz doskonałą administracją i organizacją militarną, jest dobrze postawionym pytaniem. Tego fenomenu nie da się wytłumaczyć w kategoriach nauki i historii. Podobne pytanie zadawał sobie John Henry Newman, wielki konwertyta, który nawrócił się z anglikanizmu na katolicyzm, beatyfikowany w 2010 roku przez papieża Benedykta XVI. „Ojcowie uczynili mnie katolikiem” - napisał późniejszy kardynał Newman. "Wizja Ojców była dla mojej wyobraźni zawsze źródłem zachwytu, obiektem kontemplacji, w chwilach wolnych od codziennych obowiązków często kierowałem ku niej myśli" - dodawał, powtarzając za Ojcami Kościoła, że bycie chrześcijaninem jest najtrudniejszym, a zarazem najpiękniejszym celem na ziemi.

NIESPOKOJNA SYRIA
Dziś Syria kojarzy się nam ze straszliwą wojną i krwawym prześladowaniem chrześcijan, ale - co może być zaskakujące - sytuacja Syrii z czasów Efrema, a więc ponad 1600 lat temu, nie różniła się tak bardzo od dzisiejszej. Nieustanne najazdy, wówczas Persów, w końcu zabór przez nich części Syrii, masowe ucieczki i emigracja syryjskiej ludności. Syria była wówczas ważną prowincją rzymską, a na jej obrzeżach, na szlaku handlowym prowadzącym znad górnego Tygrysu nad Morze Śródziemne, znajdowało się miasto Nisbis, które odgrywało rolę placówki granicznej w niekończącej się wojnie Rzymu z Persami. Tutaj przyszedł na świat Efrem i stąd też po zajęciu miasta przez Persów w 363 roku musiał przenieść się wraz ze swoją szkoła do Edessy, na ostatnie 10 lat swego twórczego życia. Od 300 roku Nisbis było stolicą biskupią, wokół rozwijał się monastycyzm syryjski, oparty na surowej regule ascetycznej i pustelniczej. Przeniknięta chrześcijaństwem Edessa, do której udał się Efrem, słynęła z legendy o mandylionie - wizerunku Chrystusa „nie ręką ludzką uczynionego”. Miasto było także miejscem przechowywania relikwii Tomasza Apostoła, sprowadzonych do Edessy z Indii w roku 232.

"NOBLISTA" CZASÓW ANTYCZNYCH
Niewiele wiemy o życiu św. Efrema. Była diakonem, żył jak mnich, tworzył cudowną poezję. Zachowało się świadectwo, zgodnie z którym jego dzieła czytano w kościołach zaraz po czytaniu Pisma Świętego. Oddziaływał na ogromny obszar chrześcijańskiego świata - świadczą o tym tłumaczenia jego dzieł, od greki i łaciny poczynając, aż po języki gruziński, słowiańskie, ormiańskie i arabskie. Niewątpliwie zostałby literackim Noblistą, gdyby ta nagroda wówczas istniała.
Cieszył się niezwykłą popularnością i sympatią. Jezuita Henryk Fros pisze, że z jego pism "promieniuje człowiek niezmiernie ujmujący i urzekająco pobożny". "Z utworów pełnych żarliwości i poetyckiego natchnienia wyłania się osobowość wrażliwa, ciepła, o urzekającej pobożności" - pisze ktoś inny. Ks. Edward Staniek przypomina, że poezja jako forma przekazu teologii jest obecna już w Starym Testamencie (Psalmy) i kontynuowana w Nowym Testamencie (Magnificat, Benedictus Zachariasza, Pawłowy Hymn o Miłości). Papież Benedykt XVI wielokrotnie podkreśla, że Efrem "w niepowtarzalny sposób zdołał pogodzić powołanie teologa z powołaniem poety", "w jego twórczości spotyka się teologia i poezja" oraz "uprawia on teologię w formie poetyckiej".
Ewangelizatorzy wszystkich czasów znają ten ból - jak wiernie przekazać orędzie ewangeliczne w formie przystępnej dla współcześnie żyjących? Jednym ze sposobów jest poezja religijna. "Poezja pozwala mu pogłębić refleksję teologiczną przez zastosowanie paradoksu i metafory” – pisze Benedykt XVI. Poezja Efrema przechodzi stopniowo w liturgię i muzykę. "Teologia, refleksja nad wiarą, poezja, śpiew i wielbienie Boga łączą się z sobą; właśnie w tym aspekcie liturgicznym Boża prawda odsłania się w teologii Efrema z całą jasnością" - zauważa papież Benedykt XVI. Efrem wypracowuje swoją metodę przekazu Wiary: "Szukając Boga, uprawiając teologię, idzie on drogą paradoksu i symbolu. Najchętniej wybiera obrazy pełne kontrastów, ponieważ pomagają mu one uwydatniać misterium Boga".

PTAK - ROZLEGŁY ZNAK KRZYŻA
Oto jeden z przykładów. Efrem – poeta i mistyk, zanurzony w morzu alegorii, odkrywa głos Boga we wszystkich dziełach stworzenia. Świat przez Boga stworzony, przepojony jest pierwiastkiem Boskim. Efrem, podobnie zresztą jak inni Ojcowie Kościoła, pojmuje cały świat jako Boży sakrament i wielki symbol chrystologiczny.


Gdziekolwiek spojrzysz, tam widnieje Jego symbol:
cokolwiek odczytujesz, znajdujesz Jego znaki,
w nim bowiem uczynione zostały wszelkie stworzenia
i On odcisnął swoje znaki na całej swej własności
gdy stworzył świat.


Dla chrześcijanina miarą świata jest Krzyż:

Krzyż stanowi oznaczenie stworzeń oraz ich pieczęć: wszystko jest oznaczone – na wysokość i na szerokość – wedle jego kształtu.

Przyglądaj się dobrze światu i otoczeniu, a w każdym przejawie życia człowieka, w przyrodzie, dostrzeżesz rytm życia i zgodność z naturą. Świat jest zatem, obok Pisma Świętego, drugą Bożą Biblią.

Kiedy zaś ptak złoży swe skrzydła,
odrzucając tym samym rozległy znak Krzyża,
wówczas i powietrze odrzuci ptaka:
powietrze nie uniesie ptaka,
jeśli jego skrzydła nie wyznają Krzyża.


* * * *

"Niech będzie Bóg uwielbiony, On życie przywraca umarłym" - pisał Efrem w jednej ze swych pieśni. Sam umarł dla świata Zachodu na całe stulecia. Przywrócił go do życia papież Benedykt XV, ten sam, który opowiedział się za niepodległością Polski podczas I wojny światowej.5 października 1920 roku papież ogłosił Efrema Doktorem Kościoła, czyniąc ekumeniczy gest w stronę Wschodu. W encyklice "Principi Apostolorum" poświęconej Efremowi Syryjczykowi, napisze: "Wszystko dobrze zważywszy, św. Efremowi przyznajemy i zatwierdzamy mocą autorytetu apostolskiego tytuł Doktora Kościoła i zaszczyty stąd płynące, dodając w ten sposób ostatni ozdobnik do chwały wielkiego anachorety, a tym samym dając chrześcijańskiemu Wschodowi dowód apostolskiej miłości". Chrześcijaństwo w Syrii, dziś prześladowane i cierpiące, obecnie potrzebuje podobnego znaku solidarności ze strony Zachodu.

Tadeusz ROGOWSKI

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka