Ogłoszenia duszpasterskie - 8 kwietnia 2018 - Druga Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Jezus przychodzi pomimo zamkniętych drzwi i pozwala dotknąć swoich ran, tak aby Tomasz uwierzył. Po raz kolejny przekonuje wylęknionych uczniów o swoim zmartwychwstaniu. Ale to przychodzenie ma jeszcze inny wymiar. Kiedy Zmartwychwstały dotyka ludzkiej niewiary i lęku, kiedy dotyka naszych ran mówi o swoim miłosierdziu. Dobrze jest więc zobaczyć, że Jego rany to nasze rany i że najczulsza miłość Boga objawia się w przyjęciu przez Niego naszej kruchości.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Dzisiaj
  • Koronka do Miłosierdzia Bożego jest odmawiana codziennie o godz. 15.00 w kaplicy Chrystusa Króla. Dzisiaj - z uwagi na uroczystości - będzie odprawiona w kościele 15 minut przed Mszą świętą.
  • W Niedzielę Miłosierdzia już po raz trzeci możemy się spotkać na Rynku Staromiejskim o godz. 15.00, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
  • Święto patronalne Caritas i rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia.
  • Dzisiaj także kwesta proboszczowska na ogrzewanie kościoła.
 • Poniedziałek (9 kwietnia) - Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień Świętości Życia.
  • Msze święte o godz. 7.00, 7.30, 12.00 i 18.00.
  • Podczas Mszy o godz. 18.00 - błogosławienie niewiast w stanie błogosławionym. Sięgając do tradycji parafialnej, każda osoba pobłogoslawiona otrzymuje upoważnienie do 12 darmowych paczek pieluch, które może otrzymać z parafii w okresie pielęgnowania dziecka.
  • Jest to także Dzień Świętości Życia. Związana z tym jest kolejna nasza parafialna tradycja - Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Osoby, które podejmą taką formę wspomagania nieznajomego przecież dziecka, są zobowiązane do codziennej modlitwy różańcowej oraz modlitwy przepisanej, przez całe dziewięć miesięcy.
 • Wtorek (10 kwietnia) - Rycerze Zakonu Jana Pawła II gorąco zapraszają na nabożeństwo do świętego papieża po Mszy świętej wieczornej oraz ucałowanie Relikwii. Wciąż czekamy na nowe przyjęcia do Zakonu. We wtorek zapraszamy na obrady Chorągwi.
 • Czwartek (12 kwietnia) - W związku z trwającym Synodem diecezjalnym, Msza święta o godz. 18.00 będzie odprawiana o Duchu Świętym. Po Mszy świętej zebranie Rady Parafialnej. Z poruszanych zagadnień: zatwierdzenie bilansu z roku 2017, przedstawienie sprawozdania z wizytacji kanonicznej biskupa Krzysztofa Włodarczyka, Ustosunkowanie się do zawartych tam wskazań, przedstawienie programu duszpasterskiego na rok 2018 oraz bilans koniecznych remontów na rok 2018. Do miesięcznej nowelizacji będzie oddany statut parafii.

 

Ogłoszenia różne

 • Szkoła katolicka im. Jana Pawła II zaprasza rodziców do zapisywania swoich dzieci do klasy pierwszej. Małe klasy, dobra opieka (stała asystencja od 7.00 do 16.15, najlepsza edukacja). Dziecko można zapisać w sekretariacie szkoły codziennie do godz. 16.00.
 • 21 kwietnia (sobota) - godz. 18.00 - koncert związany z 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Do Filharmonii koszalińskiej zapraszają siostry szensztackie. Dochód z koncertu jest przeznaczony na budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej.
 • 11 kwietnia (środa) - godz. 18.30, parafia Św. Ignacego z Loyoli - Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Effatha" zaprasza do udziału w Seminarium Odnowy Wiary.
 • Majowa pielgrzymka "promienista" wyrusza 1 maja, a przychodzi 3 maja na Górę Chełmską, do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

 

Odeszli do wieczności

W ostatnim czasie pożegnaliśmy do wieczności

Marek Chmurzyński (l. 69), Roman Czyżyk (l. 90), Janusz Gałązka (l. 63), Janina Michalik (l. 80), Jan Kowalski (l. 72), Józef Rynkiewicz (l. 78), Henryk Dalecki (l. 60), Jan Bernat (l. 78), Michał Barański (l. 77), Krzysztof Borciuch (l. 46), Bogusław Filipczak (l. 58), Teresa Monkiewicz (l. 89), Leszek Bidziun (l. 47), Władysława Muszyńska (l. 95), Lech Zdrojewski (l. 68), Teresa Wasilewicz (l. 67), Eugeniusz Arentowski (l. 80), Jan Makarewicz (l. 70), Stanisław Bojańczyk (l. 75), Danuta Bogusławska (l. 72), Paulina Rokicka (l. 51), Halina Krawczyńska (l. 68), Alfreda Zwolińska (l. 84), Zdzisław Atówko (l. 66), Zofia Litwin (l. 92), Milena Dziubak (noworodek), Jerzy Majewski (l. 68).
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

 

Komentarz do czytań: o. Tomasz Zamorski OP, Oremus, Okres Wielkanocny 2009.

 

Na nowy tydzień - życzymy Szczęść Boże!
ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

DZIĘKUJMY BOGU ZA CUD WCIELENIA (fragment)

Drodzy Bracia i Siostry!
To, co wydarzyło się tu w Nazarecie, daleko od spojrzeń świata, było szczególnym działaniem Boga, potężną interwencją w dzieje, za której sprawą poczęło się Dziecko i przyniosło zbawienie całemu światu. Cud wcielenia jest dla nas nieustannym wyzwaniem, byśmy otwierali nasze umysły na nieograniczone możliwości przemieniającej mocy Boga, Jego miłości do nas, Jego pragnienia zjednoczenia z nami. Tutaj odwieczny i zrodzony Syn Boży stał się człowiekiem i tym samym umożliwił nam, swoim braciom i siostrom, udział w Jego boskim synostwie. Ten ruch zniżenia się miłości ogałacającej siebie umożliwił ruch wyniesienia, w którym także my jesteśmy wywyższeni do udziału w życiu samego Boga (Flp 2, 6-11).

Duch, który "zstąpił na Maryję" (Łk 1, 35), to ten sam Duch, który unosił się nad wodami u początków stworzenia (Rdz 1, 2). To nam przypomina, że wcielenie było nowym aktem stwórczym. Gdy nasz Pan Jezus Chrystus został poczęty w dziewiczym łonie Maryi za sprawą Ducha Świętego, Bóg zjednoczył się z naszym stworzonym człowieczeństwem, wchodząc w nową, trwałą relację z nami i zapoczątkowując nowe stworzenie. Opowieść o zwiastowaniu ukazuje nam niezwykłą delikatność Boga (Julianna z Norwich, Objawienia Bożej miłości). On nie narzuca się, nie określa z góry roli, jaką Maryja miała odegrać w Jego planie naszego zbawienia - najpierw stara się o Jej zgodę. W pierwszym stworzeniu oczywiście nie było mowy, by Bóg pytał o zgodę swoje stworzenia, ale czyni to w tym nowym stworzeniu. Maryja reprezentuje całą ludzkość. Odpowiadając na słowa anioła, mówi w imieniu nas wszystkich. Św. Bernard opisuje, jak cały dwór niebieski niecierpliwie oczekiwał na Jej zgodę, dzięki której dokonało się oblubieńcze zjednoczenie Boga z ludzkością. Uwaga wszystkich chórów anielskich była skupiona na tym miejscu, gdzie odbył się dialog, który miał zapoczątkować nowy i definitywny rozdział historii świata. Maryja powiedziała: "Niech mi się stanie według słowa twego". I Słowo Boga stało się ciałem.

Rozważanie tej radosnej tajemnicy daje nam nadzieję, niezawodną nadzieję, że Bóg będzie nadal interweniował w nasze dzieje, działał z mocą stwórczą, aby osiągnąć cele, które w ludzkich rachubach wydają się niemożliwe. To zachęca nas do otwarcia się na przemieniające działanie Ducha Stworzyciela, który czyni nas nowymi, czyni nas jedno z Nim i napełnia nas swoim życiem. Zachęca nas z niezmierną delikatnością, byśmy zgodzili się na to, że zamieszka w nas, byśmy przyjęli Słowo Boże do naszych serc, dzięki czemu będziemy zdolni odpowiedzieć Mu z miłością i z miłością odnosić się jedni do drugich.

BENEDYKT XVI
14 maja 2009 — Nazaret. Nieszpory w bazylice Zwiastowania - Pielgrzymka Benedykta XVI do Ziemi Świętej (8-15 maja 2009).

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka