Ogłoszenia duszpasterskie - 4 marca 2018 - Trzeci Tydzień Wielkiego Postu

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Jezus w świątyni jerozolimskiej chce przebywać w tym, co należy do Ojca. Ale to święte miejsce stało się placem targowym, pełnym małych, gorączkowo prowadzonych interesów. Bóg dla wielu stał się dodatkiem do życia, czasem bardzo wygodnym dla pomnażania doraźnych zysków. Jeśli świętość przestanie być święta, jeśli Dekalog straci znaczenie człowiek zagubi poczucie nadprzyrodzonego celu swego życia, przylgnie do ziemi i utraci swoją godność. Potrzebujemy oczyszczenia świątyni naszego serca; potrzebujemy Chrystusa, który jest mocą mądrością Bożą.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • DZISIAJ
  • Patronem jest św. Kazimierz. Wszystkim Kazimierzom i Kazimierom składamy życzenia łaski zdrowia, pragnienia świętości i tego pewnika, ze idąc za Chrystusem jesteśmy dziedzicami Bożymi.
  • Proboszcz Kazimierz Bednarski, dziękuje za modlitwy składane Bogu w jego intencji (dzisiaj obchodzi imieniny i 70 lat życia).
  • Dzisiaj także kwesta na ogrzewanie, zawsze po Mszach Świętych.
 • W TYGODNIU
  • Pierwsze dni tygodnia - poniedziałek, wtorek i środa - będą pierwszymi dniami miesiąca.
  • Przypominamy o intencjach wspólnot modlitewnych, konferencjach kapłańskich.
  • Piątek (9 marca) - godz. 17.00 - w kaplicy jest odprawiana Msza Święta żałobna (zawsze w drugi piątek miesiąca), za tych, którzy odeszli do Pana w miesiącu lutym.
  • Pamiętamy o Gorzkich Żalach i Drogach Krzyżowych.
 • REKOLEKCJE
  • Praktycznie przez cały Wielki Post trwają w naszym kościele i innych obiektach należących do parafii, rekolekcje czy inne formy duchowych rozważań.
  • Rekolekcje dla dorosłych są umówione na V Niedzielę Wielkiego Postu i trzy dni po niej. Poprowadzi je kapłan z Częstochowy.
  • W pozostalych dniach są przewidziane rekolekcje dla dzieci i młodzieży szkół: SP 17 oraz chodzący do tej szkoły uczniowie gimnazjum; SP 6 oraz chodzący do tej szkoły licealiści; SP 7 (dawna Budowlanka); Szkoła Katolicka.
 • CZAS WIELKIEGO POSTU
  • Czas Wielkiego Postu to realizowanie takich zasad jak: post, modlitwa i jałmużna.
   • Pamiętamy o kaplicy adoracji, o koszach na artykuły spożywcze, o jałmużnie.
   • Jałmużna dziś pójdzie przede wszystkim na dopłaty dla tych, których nie stać na wykup przepisanych lekarstw.
  • Czas Wielkiego Postu - to także czytelnictwo.
   • Parafia posiada olbrzymią bibliotekę, czynną codziennie oprócz sobót i niedziel (gdyby w niedzielę byli ludzie po książki, biblioteka będzie czynna).
   • Prasa to także bardzo ważny temat. Kupujcie prasę obiektywną. Pamiętajcie, że nasze polskie gazety są w rękach niemieckich.
   • W kiosku kościelnym można kupować tygodnik "Gość Niedzielny", który w Polsce jest uznany za najbardziej polską gazetę i za najbardziej obiektywną.

 

Ogłoszenia różne

 • Szkoła katolicka wybiega myślami już do nowego roku szkolnego. Został zakończony nabór do jednej klasy pierwszej. Prosimy o zapisywanie swoich dzieci do następnej klasy pierwszej.
 • Biuro Radia Maryja (jedyne biuro w Koszalinie) informuje, ze są wolne miejsca na pielgrzymkę do Niepokolanowa, Kodnia i Skarżyska Kamiennej oraz Świętego Krzyża i Częstochowy. Pielgrzymka jest przewidziana w terminie 5-9 maja 2018.

 

Komentarz do czytań: O. Piotr Stasiński OFMCap, Oremus, Wielki Post i Triduum Paschalne, 2006.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa.
ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 


Dzięki śmierci, zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego przez chrzest nasze człowieczeństwo, nasze życie, nasze ciało jest świątynią, miejscem kultu, miejscem chwały Boga, sposobem na zbawienie świata. Na takie rozumienie wskazuje drugie czytanie, mówiące o głoszeniu krzyża Chrystusowego - krzyża, który objawia i realizuje się również w nas, w naszym życiu i może być dla nas "mocą Bożą i mądrością Bożą". Jezus chce oczyścić świątynię naszego ciała, nasze życie z tego, co nie jest czyste, co jest starym kwasem, co nie jest przaśne, czyli nie jest gotowe na uczestnictwo w ofierze zbawczej Jezusa Chrystusa żyjącego w nas. (O. Stanisław Jarosz OSPPE)

* * *

Chrzest nie jest rytem z przeszłości, ale spotkaniem z Chrystusem, które kształtuje całe istnienie ochrzczonego, daje mu życie Boże i wzywa go do szczerego nawrócenia, sprawionego i podtrzymanego przez Łaskę, które prowadzi go do osiągnięcia dojrzałej postawy Chrystusa. Szczególny związek łączy Chrzest z Wielkim Postem, jako czasem dobrym do przeżycia zbawiającej Łaski. Ojcowie Soboru Watykańskiego II wezwali wszystkich Pasterzy Kościoła do używania "obficiej elementów chrzcielnych właściwych dla liturgii wielkopostnej" (Konstytucja Sacrosanctum Concilium). W istocie, Kościół od zawsze łączy Wigilię Paschalną z celebracją Chrztu: w tym sakramencie realizuje się owa wielka tajemnica, przez którą człowiek umiera dla grzechu, uzyskuje udział w nowym życiu w Zmartwychwstałym Chrystusie i otrzymuje tego samego Ducha Bożego, który wskrzesił Chrystusa z martwych (Rz 8,11). Ten darmowy dar powinien być zawsze w nas ożywiany, a Wielki Post daje nam drogę analogiczną do katechumenatu, który dla chrześcijan starożytnego Kościoła, podobnie jak dla katechumenów dzisiejszych, jest niezastąpioną szkołą wiary i życia chrześcijańskiego: oni naprawdę przeżywają Chrzest jako akt decydujący dla całej ich egzystencji.
Aby wejść na poważnie na drogę wiodącą do Wielkiej Nocy i przygotować się do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego - najradośniejszego i najuroczystszego święta całego roku liturgicznego - cóż może być bardziej stosowne, niż pozwolić się prowadzić Słowu Bożemu? Dlatego Kościół, w tekstach ewangelicznych kolejnych niedziel Wielkiego Postu, prowadzi nas do szczególnie intensywnego spotkania z Panem, zapraszając nas do przebiegnięcia na nowo etapów chrześcijańskiego wtajemniczenia: dla katechumenów w perspektywie otrzymania sakramentu odrodzenia, dla ochrzczonych w perspektywie nowych i decydujących kroków w naśladowaniu Chrystusa i w jeszcze głębszym darze dla Niego.
(...)
Drodzy bracia i siostry, poprzez osobowe spotkanie z naszym Odkupicielem oraz przez post, modlitwę i jałmużnę, droga nawrócenia w kierunku Wielkiej Nocy prowadzi nas do odkrycia na nowo naszego Chrztu. Odnawiamy w tym Wielkim Poście przyjmowanie Łaski, którą Bóg dał nam w owym momencie, aby oświecała i prowadziła wszystkie nasze działania. Jesteśmy powołani, by przeżywać każdego dnia to, co ten Sakrament oznacza i realizuje, w coraz hojniejszym i autentycznym naśladowaniu Chrystusa. W tej naszej drodze zawierzamy nas samych Dziewicy Maryi, która zrodziła Słowo Boże w wierze i w ciele, aby zanurzyć się jak Ona w śmierci i zmartwychwstaniu jej Syn Jezusa i aby mieć żyć wieczne.

BENEDYKT XVI
Audiencja generalna 22 lutego 2012 — Środa Popielcowa.
Copyright © by L'Osservatore Romano (4/2012) and Polish Bishops Conference

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka