Ogłoszenia duszpasterskie - 4 lutego 2018 - Piąta Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

Świat naznaczony jest chorobami, wypadkami, tragicznymi splotami wydarzeń. Nawet wiara nie zdoła uchronić nas przed doświadczeniem poważnych kryzysów. Jednak nam, którzyśmy usłyszeli Dobrą Nowinę i przyjęli jej moc, dane jest światło nadziei płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa. To światło jest wszystkim niezbędne do życia, dlatego świadomi rozmiarów ludzkiego bólu i rozpaczy, jako chrześcijanie stawajmy się szafarzami nadziei, która podnosi i leczy złamanych na duchu.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Przypomnienie
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Chrystusa Króla - codziennie godz. 7.30-17.00.
 • Dzisiaj
  • Godzinki po pierwszej Mszy świętej.
  • Na godz. 15.00 są zaproszone dzieci przedszkolne z rodzicami.
  • Godz. 17.30 - Nieszpory.
  • Z powodu pierwszej niedzieli miesiąca kwesta proboszczowska na ogrzewanie kościoła.
 • Poniedziałek (5 lutego) - wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy.
  • Po Mszy Świętej południowej - święcenie soli, chleba i wody.
 • Wtorek (6 lutego) - wspomnienie św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników.
  • Godz. 19.00 - w sali św. Józefa spotkanie z katechetami.
 • Czwartek (8 lutego) - wspomnienie św. Hieronima Emilianiego, zakonnika | wspomnienie św. Józefiny Bakhita, dziewicy.
  • Trwa Synod Diecezjalny. Z tego powodu Msza Święta o godz. 12.00 będzie odprawiona jako wotywna o Duchu Świętym.
 • Sobota (10 lutego) - wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy.
 • Niedziela (11 lutego)
  • Światowy Dzień Chorego. Podczas Mszy Świętej o godz. 9.00 będzie udzielany Sakrament Chorych.
  • Godz. 15.00 - Przygotowanie do pierwszej Komunii Świętej - grupa Szkoły katolickiej i wszyscy do tej grupy dopisani.
  • Godz. 17.00 - Msza Święta z konferencją dla wszystkich pracowników parafialnych.
  • Siostry Szensztackie z Chełmskiej Góry, które należą do naszej wspólnoty parafialnej, w przyszłą niedzielę będą kwestowały na potrzeby budowania na Górze.

 

Ogłoszenia różne

 • W Koszalinie działa szkoła modlitwy. Poszukujący są serdecznie zapraszani do kościoła św. Józefa (przy katedrze) 8 lutego o godz. 18.30.
 • Ks. Dawid Hamrol, Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie, zaprasza na rekolekcje oazowe. Więcej informacji Tel. 600 604 173.
 • Siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej zapraszają na krótkie rekolekcje dla pytających: Termin 16-18 luty, miejsce Lipie. Poprowadzi je ks. Paweł Haraburda wraz z siostrami. Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ; tel. 608 698 143.

 

Refleksje

Minął czas Bożego Narodzenia. Przeżyliśmy chwile podniosłe - pasterka, pierwszy i drugi dzień świąteczny, czas zadany rodzinie na wspólnotę stołu rodzinnego, na odpoczynek od pracy, na odnowione przyjaźnie, etc. Wszystkim życzymy łaski zdrowia i prosimy o czytanie Gościa Niedzielnego. Edukacja religijna jest bardzo potrzebna do naszej wiedzy, normalności w dyskusjach, wrażliwości na sacrum.

 

Kolęda (Wizyta duszpasterska)

Terminarz wizyt duszpasterskich na stronie parafialnej.

 

Prośba o 1 procent

 • Chodząc po kolędzie wszystkim pozostawiam taką prośbę. Liczymy na tych, którzy będą mogli swój 1 procent przekazać na Fundację Parafialną.
 • Tradycyjnie ofiarujemy swoją pomoc. Można przynieść do biura roczne rozliczenie podatku otrzymane z ZUS lub z zakładu pracy albo podać adres i numer telefonu - wówczas pomożemy w bezpłatnym rozliczeniu.
 • Na stolikach za ławkami wyłożone są kartki z numerem KRS.

 

Komentarz do czytań: Wojciech Jędrzejewski OP, Oremus, luty 2006.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy łaski zdrowia, ludzkiej życzliwości i Bożego błogosławieństwa.
ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

Święci Męczennicy PAWEŁ MIKI I TOWARZYSZE

Na początku XVI wieku chrześcijaństwo w Japonii rozwijało się bardzo dynamicznie. Pierwszym misjonarzem w tym kraju był św. Franciszek Ksawery w latach 1549-1551. Niestety, pięknie zapowiadające się dzieło zostało prędko zatrzymane przez fanatyzm władców. Wybuchło nagłe, bardzo krwawe prześladowanie. Na te właśnie czasy przypada bohaterska śmierć św. Pawła Miki i jego 25 Towarzyszy. Wśród tych męczenników było 3 jezuitów, 6 franciszkanów i 17 tercjarzy franciszkańskich.

Paweł Miki urodził się koło Kioto w zamożnej rodzinie w roku 1565. Miał zaledwie 5 lat, kiedy otrzymał chrzest - w Japonii w XVI w. zdarzało się to niezwykle rzadko. Kształcił się u jezuitów, do których w wieku 22 lat wstąpił. Będąc klerykiem, pomagał misjonarzom jako katechista. Po nowicjacie i studiach przemierzył niemal całą Japonię, głosząc naukę Chrystusa. Kiedy miał już otrzymać święcenia kapłańskie, w 1597 r. wybuchło prześladowanie. Aresztowano go i poddano torturom, aby wyrzekł się wiary. W więzieniu spotkał się z 23 Towarzyszami. Po torturach obwożono ich po mieście z wypisanym wyrokiem śmierci. Paweł wykorzystał okazję, by zebranym tłumom głosić Chrystusa. Więźniów umieszczono w więzieniu w pobliżu miasta Nagasaki. Dołączono do nich jeszcze dwóch chrześcijan, których aresztowano za to, że usiłowali nieść pomoc więźniom. Na naleganie prowincjała władze zgodziły się dopuścić do skazanych kapłana z sakramentami. Tę okazję wykorzystali dwaj nowicjusze, by na jego ręce złożyć śluby zakonne.

Poza miastem ustawiono 26 krzyży, na których zawieszono aresztowanych chrześcijan. Paweł Miki jeszcze z krzyża głosił zebranym poganom Chrystusa, dając wyraz swojej radości z tego, że ginie tak zaszczytną dla siebie śmiercią. Zachęcał do wytrwania także swoich Towarzyszy. Męczennicy przeszyci lancami żołnierzy dopełnili swej ofiary 5 lutego 1597 r. Są to pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu. Do chwały błogosławionych wyniósł ich Urban VIII w roku 1627, a do chwały świętych - Pius IX w roku 1862. Ten sam papież doprowadził ponadto do beatyfikacji kolejnych 205 męczenników japońskich, którzy ponieśli śmierć w wieku XVII.

* * * * * *

PAWEŁ MIKI - MOWA EWANGELIZACYJNA Z KAZALNICY KRZYŻA
(Relacja współczesnego świadka)

Po ustawieniu krzyży z podziwem spoglądaliśmy na stałość wszystkich, do której ich zachęcali częściowo ojciec Pasjusz, a częściowo ojciec Rodríguez. Ojciec Komisarz przez cały ten czas trwał nieporuszony z oczyma zwróconymi ku niebu. Brat Marcin na podziękowanie Bogu nucił niektóre psalmy i dodawał do nich słowa: W ręce Twoje, Panie. Brat Franciszek Blanco także głośno składał Bogu dzięki. Brat Gonsalvo bardzo głośno odmawiał modlitwę Pańską i pozdrowienie anielskie.

Brat nasz, Paweł Miki, widząc, że się na kazalnicy znalazł najbardziej zaszczytnej z wszystkich, z jakich dotąd przemawiał, ujawnił, że jest Japończykiem i członkiem Towarzystwa Jezusowego i że umiera z powodu głoszonej Ewangelii, że wreszcie dzięki Bogu składa za to niezwykłe dobrodziejstwo. I dodał następnie takie słowa: "Myślę, że nie ma wśród was ani jednego, kto by sądził, że nie powiem prawdy, kiedy już dotarłem do tej chwili w życiu. Oświadczam zatem, że nie ma żadnej innej drogi do zbawienia, jak tylko ta, której się chrześcijanie trzymają. Ponieważ ta droga mnie uczy, żeby przebaczać nieprzyjaciołom i tym wszystkim, którzy mnie obrazili, chętnie przebaczam królowi i tym wszystkim, którzy się przyczynili do mojej śmierci, i proszę ich, aby zechcieli się obmyć wodą chrztu świętego".

Od tej chwili skierował oczy na towarzyszy i zaczął im ducha dodawać w tej ostatecznej walce. Z twarzy wszystkich radość jakaś promieniała, a szczególnie z twarzy Ludwika, kiedy bowiem któryś z chrześcijan wykrzyknął, że już wkrótce będzie w raju, pełnymi radości ruchami palców i całego ciała zwrócił na siebie oczy wszystkich patrzących. Antoni, który się znajdował obok Ludwika, wezwał najświętszego Imienia Jezusa i Maryi, a potem zanucił psalm Dzieci, wychwalajcie Pana, którego się wyuczył podczas katechez w Nagasaki; wtedy bowiem celowo daje się dzieciom psalmy niektóre do wyuczenia.

Inni wreszcie powtarzali z pogodnym obliczem "Jezus, Maryja". Niektórzy zachęcali także stojących wokoło do prowadzenia życia godnego chrześcijan i w taki i inny sposób ukazywali, że są gotowi na śmierć.

Wtedy czterej oprawcy zaczęli wyjmować miecze z pochew, używane w Japonii. Na ten przeraźliwy widok chrześcijanie wykrzyknęli: "Jezus, Maryja!" i nastąpił powszechny żałosny płacz, który dotarł aż do bram niebios. Oprawcy każdego z nich pozbawili życia w bardzo krótkim czasie, jednym lub dwoma uderzeniami.
(Rozdział 14, 109-110: Acta Sanctorum Februarii 1, 769)

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka