Ogłoszenia duszpasterskie - 28 stycznia 2018 - Czwarta Niedziela Zwykła

Napisane przez  Opublikowano w: Ogłoszenia Duszpasterskie

W Starym Testamencie lud Izraela lękał się słuchać Boga na Horebie, dlatego Bóg powołał proroków, aby głosili Jego słowo. W Nowym zaś On sam przemawia do ludzkich serc przez swego Syna; wcielone Słowo. Jest to nowa nauka z mocą, głoszona przez Tego, który ma władzę, niosąca światło wolność uwięzionym w niewoli grzechu. Otwórzmy dziś na nią nasze serca, abyśmy mogli doświadczyć zbawienia od zła oraz nowego życia w wolności dzieci Bożych.

 

Kalendarz liturgiczny i duszpasterski

 • Wspomnienia liturgiczne
  • Środa (31 stycznia) - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera.
  • Piątek (2 lutego) - Święto Ofiarowania Pańskiego.
  • Sobota (3 lutego) - wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika | wspomnienie św. Oskara (Ansgara), biskupa.
 • Dzisiaj
  • Na zakończenie śpiewania kolęd zaprosiliśmy zespół "Sanctus" z Gdańska, który będzie stworzy oprawę muzyczną Mszy świętych. Zespół "Sanctus" jest znanym zespołem w Europie, bowiem co niedziela gra gdzie indziej, ale zawsze w kościele. Wykonawcy pragną modlić się z nami wspólnie a po Mszach świętych można nabyć ich płyty.
  • O godz. 9.00 będziemy się modlić w intencji Rycerzy Jana Pawła II. Cały świat katolicki jest ogarnięty Rycerzami Pana. Wspólnota Polaków mieni się pokoleniem Jana Pawła II. Fizycznie papież odszedł od nas, a jednak chcemy, żeby wciąż nas prowadził, wciąż nam głosił Ewangelię, wciąż nas wspierał modlitwą. Dlatego spontaniczne wołanie o Ducha Świętego, o to aby każdy z nas mógł być Przyjacielem Jana Pawła II. Takim widocznym znakiem są oni - rycerze, mężczyźni, gotowi wypłynąć na głębię.
 • Poniedziałek (29 stycznia) - tradycyjnie po Mszy świętej wieczornej, w naszym kościele - Huta Ducha Świętego.
 • Czwartek (1 lutego) - godz. 18.00 - Msza święta o powołania kapłańskie i zakonne; po Mszy świętej - nabożeństwo o powołania.
 • Piątek (2 lutego)
  • Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej).
  • Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
  • W katedrze Msza święta dla osób konsekrowanych.
  • Pierwszy piątek miesiąca.
  • Na wszystkich w tym dniu Mszach świętych poświęcenie gromnic.
 • Sobota (3 lutego) - godz. 7.00 - Msza święta wotywna o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny; w południe (12.00) po Mszy świętej będzie odprawiony obrzęd poświęcenia świec św. Błażeja. Chorzy na gardło niech doznają opieki patrona.
 • Niedziela (4 lutego) - pierwsza niedziela miesiąca.
  • Na Mszę świętą o godz. 15.00 zaproszone są dzieci przedszkolne z rodzicami.
  • Po Mszach świętych - kwesta na ogrzewanie kościoła.

 

Kolęda (Wizyta duszpasterska)

Terminarz wizyt duszpasterskich na stronie parafialnej.

 

Odpis podatkowy i darowizna 1 procent

 • Tradycyjnie ofiarujemy pomoc przy obliczaniu podatku i przekazaniu 1 procent na Fundację Parafialną. Można przynieść do biura roczne rozliczenie podatku otrzymane z ZUS lub z zakładu pracy albo podać adres i numer telefonu - wówczas pomożemy w bezpłatnym rozliczeniu.
 • Na stolikach za ławkami są karteczki z numerem KRS.

 

Komentarz do czytań: Ks. Jan Augustynowicz, Oremus, styczeń 2006.

 

Na nowy tydzień wszystkim życzymy łaski zdrowia, ludzkiej życzliwości i Bożego błogosławieństwa.
ks. Kazimierz Bednarski - proboszcz

 

UWAGA! Jeśli czcionka jest dla nas zbyt mała i mamy trudności z czytaniem, można tekst powiększyć. U góry, obok zdjęcia tytułowego, znajduje się szara belka, na której znajduje się napis "wielkość czcionki", a obok dwa znaczki: "+" (plus) oraz "-" (minus). Naciskając na te znaczki możemy tekst powiększyć lub pomniejszyć.

 

Święty ANSGAR (OSKAR)

Oskar (Ansgar) urodził się 8 września 801 r. w Amiens (północna Francja) w rodzinie szlacheckiej. Pierwsze lata życia spędził w klasztorze benedyktyńskim w Korbei jako uczeń tamtejszej szkoły. Niebawem sam został benedyktynem w tym opactwie. Kiedy benedyktyni założyli nowy klasztor w pobliżu zamku w Hoxter nad Wezerą w 822 r., Oskar został tam skierowany jako nauczyciel.

W tym czasie książę Danii, Herald Klark, poprosił cesarza Ludwika Pobożnego o misjonarzy. Benedyktyni wysłali do Danii na czele grupy misyjnej św. Oskara. Misjonarze trafili jednak na bardzo silny opór ze strony pogańskich możnowładców. Po półtora roku Oskar musiał przenieść się do Szwecji, gdzie w 830 r. w miejscowości Birka ufundował pierwszy na ziemiach skandynawskich kościół. Po pewnym czasie powrócił do Niemiec. W 831 r. sejm w Diedenhofen uchwalił utworzenie nowego biskupstwa w Hamburgu. Oskar został jego pierwszym pasterzem. Zorganizował wówczas szeroką akcję misyjną. Przez Grzegorza IV został mianowany legatem papieskim na kraje skandynawskie. Otrzymał od niego paliusz metropolity z władzą mianowania biskupów. "Apostoł Północy" ewangelizował Europę Północną, w czym wspierał go cesarz. Ochrzcił Eryka, króla Jutlandii. Zwalczał handel niewolnikami. "Na zewnątrz był apostołem, wewnątrz - mnichem" - tak opisał go jego biograf.

W 845 r. Duńczycy najechali na Hamburg. Cesarz zaofiarował wtedy Oskarowi stolicę w Bremie. Wkrótce Dania i Szwecja otworzyły swe granice dla misjonarzy. Oskar niezmordowanie sam nawiedzał te kraje i posyłał do nich coraz to nowe grupy misjonarzy. Bezpośrednią opiekę nad swoją archidiecezją hambursko-bremeńską powierzył swemu wikariuszowi, św. Rimbertowi (późniejszemu autorowi Vita Ansgarii - Żywota św. Ansgara).

Wycieńczony nadmiernymi trudami, zmarł 3 lutego 865 r. Natychmiast został otoczony tak wielkim kultem, że już w dwa lata po śmierci papież Mikołaj I zaliczył go do grona świętych. Relikwie przechowywane były w Hamburgu i do czasów reformacji, kiedy ukryto je w ziemi, nie uległy rozkładowi. Do dziś zachowały się tylko ich cząstki. Jest patronem Szwecji oraz Hamburga.

brewiarz.katolik.pl

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Media parafialne

b nasze zycie

b telewizja duch

Media w diecezji

Dobre Media

Gość Niedzielny

b barka